Redakcja Polska

Uziemienie samolotu Ryanair w Mińsku. Polski MSZ z satysfakcją przyjął raport ICAO

21.07.2022 13:39
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z satysfakcją przyjęło raport Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku w maju ubiegłego roku.
MSZ z satysfakcją przyjmuje raport ICAO ws. przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku
MSZ z satysfakcją przyjmuje raport ICAO ws. przymusowego lądowania samolotu Ryanair w MińskuPETRAS MALUKAS/AFP/East News

W raporcie jednoznacznie stwierdzono, że działania białoruskich władz naruszały międzynarodowe przepisy lotnictwa cywilnego. Eksperci ICAO wskazali ponadto, że fałszywy alarm bombowy na pokładzie samolotu, mający spowodować lądowanie samolotu w Mińsku, naraził na niebezpieczeństwo pasażerów.

"Strona polska, w tym MSZ, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Prokuratura Krajowa, ściśle współpracowała z Zespołem Dochodzeniowym ICAO, który kilkukrotnie wizytował nasz kraj. Materiały śledcze, przekazane ekspertom ICAO przez Polskę, zostały wykorzystane w pracach nad finalną wersją Raportu i posłużyły do sformułowania kluczowych ustaleń. Materiały zawarte w raporcie wskazują, że podjęte działania sankcyjne w obszarze lotniczym wobec Białorusi były właściwe i nastąpiły w odpowiedzi na akt bezprawnej ingerencji" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

Gotowość do współpracy

Polska dyplomacja wyraziła również gotowość do współpracy na forach międzynarodowych w celu potępienia motywowanego politycznie zdarzenia lotniczego, jak też w celu zapobiegania tego typu zdarzeniom w przyszłości.

Do przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair lecącego z Aten do Wilna doszło w maju 2021 roku. W efekcie na lotnisku w Mińsku aresztowano białoruskiego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza, obecnego na pokładzie samolotu.

 

IAR/dad

Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii

21.07.2022 12:26
Gazociąg podmorski Baltic Pipe został połączony z systemami przesyłowymi Polski i Danii - poinformował w czwartek Gaz-System. Jak zaznaczył prezes spółki Tomasz Stępień, gazociąg podmorski jest pod względem technicznym elementem krajowego systemu przesyłowego.

Przymus „solidarności gazowej”? Niemiecki polityk, chce, aby kraje takie jak Polska, dzieliły się gazem

21.07.2022 12:11
Eurodeputowany bawarskiej partii CSU (siostrzanej partii ogólnoniemieckiej CDU) Markus Ferber skrytykował brak regulacji dotyczących dystrybucji gazu w Europie w razie wstrzymania dostaw z Rosji.