W swoim wystąpieniu szef MON podkreślał znaczenie współpracy z USA. Jak mówił, buduje to interoperacyjność między tymi siłami zbrojnymi, odstrasza agresora i zapewnia bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale całej wschodniej flance NATO.
Szef resortu przypomniał, że na ukończeniu są ćwiczenia dotyczące wprowadzenia rakiet Patriot do systemu obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej. W przyszłym roku, jak mówił minister, do polskich sił lądowych trafią pierwsze czołgi Abrams.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że obecność amerykańskich sił powietrznych w Polsce jest bardzo ważnym argumentem w polityce NATO, polegającej na odstraszaniu ewentualnego agresora. Szef MON wraz z premierem Mateuszem Morawieckim odwiedził 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku .
Mariusz Błaszczak podkreślał, że Polska ceni obecność amerykańskich sił, wyposażonych w nowoczesne samoloty F-22 Raptor, "unikalne, jeśli chodzi o możliwości" - powiedział minister. Dodał, że wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich sił powietrznych osłaniają niebo nad Polską. "To praktyczny wymiar budowania interoperacyjności między nimi" - powiedział Mariusz Błaszczak. Dodał, że za "stosunkowo niedługi czas" w bazie w Łasku będą stacjonowały także polskie myśliwce F-35.
Premier Mateusz Morawiecki w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku dziękował amerykańskim sojusznikom z NATO za coraz bliższą współpracę. Szef polskiego rządu razem z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem spotkali się z polskimi i amerykańskimi pilotami myśliwców F-16 i F-22, które biorą udział w misji NATO Air Shielding.
Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki współpracy z Amerykanami bezpieczeństwo osiąga coraz wyższy poziom. "Chcę podziękować naszym sojusznikom amerykańskim, naszym sojusznikom z NATO za coraz bliższą współpracę, za modernizację polskiej armii, za to, że nasze wspólne ćwiczenia są coraz lepszym elementem odstraszania potencjalnego agresora. Wiemy, kto przede wszystkim może być tym agresorem" - powiedział premier.
Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska chce budować silną armię.
IAR/ks