Redakcja Polska

Deklaracja przywódców G20: większość członków grupy potępiła agresję Rosji

16.11.2022 11:50
Większość członków grupy G20 stanowczo potępiła rosyjską napaść na Ukrainę – napisano w deklaracji przywódców przyjętej w środę podczas szczytu na indonezyjskiej wyspie Bali.
Audio
  • Członkowie G20 potępiają wojnę, ale nie wszyscy [posłuchaj]
G20, Bali.
G20, Bali.PAP/DITA ALANGKARA / POOL

Szefowie państw G20 sprzeciwili się również groźbom użycia broni jądrowej. „Większość członków stanowczo potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona olbrzymie cierpienie ludzkie oraz nasila istniejące słabości światowej gospodarki, ograniczając wzrost, powiększając inflację, zakłócając łańcuchy dostaw, osłabiając bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe oraz podnosząc ryzyko dla stabilności finansowej” – napisano w deklaracji.

Przywołano również rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z marca, która „w najostrzejszych słowach potępia agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie i żąda od (Rosji) całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy”.

W dokumencie odnotowano jednak, że pojawiły się też „inne opinie i odmienne oceny sytuacji oraz sankcji”. Nie wyjaśniono, jakie kraje nie zdecydowały się na potępienie działań Rosji, która sama również należy do G20. 

Nie jest jasne, jakie stanowisko zajęły Chiny i Indie, które w głosowaniu nad rezolucją potępiającą inwazję w ONZ wstrzymały się od głosu – zaznacza agencja Reutera.

Przywódcy G20 wyrazili również sprzeciw wobec użycia broni jądrowej i gróźb nuklearnych, które określili jako „niedopuszczalne”.

„Niezbędne jest utrzymywanie w mocy prawa międzynarodowego i systemu wielostronnego, który chroni pokój i stabilność. To uwzględnia obronę wszystkich celów i zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego” – napisano w deklaracji.

Według źródeł dyplomatycznych agencji Reutera deklarację zatwierdzili wszyscy członkowie grupy G20. Jeden z członków niemieckiej delegacji powiedział, że przyjęto wtorkowy projekt dokumentu bez wprowadzania poprawek.

W kontekście walki ze zmianami klimatu przywódcy G20 postanowili, że będą dążyć do utrzymania globalnego wzrostu temperatury w granicach 1,5 stopnia Celsjusza, choć - jak przyznali - "będzie to wymagało znaczących i skutecznych działań i zobowiązań wszystkich państw". Zapowiedzieli między innymi wysiłki na rzecz szybszego odchodzenia od nieskrępowanego użycia węgla. 

W środę rano program obrad zakłóciło spotkanie kryzysowe obecnych na Bali przywódców państw NATO i Japonii w sprawie eksplozji pocisku, który spadł na terytorium Polski przy granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby. Uczestnicy spotkania potępili „barbarzyńskie ataki rakietowe” Rosji na ukraińskie miasta i zaoferowali „pełne wsparcie” dla prowadzonego przez Polskę dochodzenia w sprawie wybuchu pocisku na jej terytorium.

Złożona z 19 państw i Unii Europejskiej grupa G20 odpowiada za ponad 80 proc. globalnego PKB, 75 proc. międzynarodowego handlu i 60 proc. ludności świata - podała agencja Reutera. Podczas szczytu na Bali jego gospodarz, prezydent Indonezji Joko Widodo, wzywał do jedności w obliczu globalnej inflacji, kryzysu żywnościowego i wzrostu ceny surowców energetycznych – problemów, które nasiliły się w wyniku wojny na Ukrainie.

Według dziennika „Financial Times” przyjęcie deklaracji to z jednej strony sukces mocarstw zachodnich, którym zależało, by w dokumencie znalazło się odniesienie do wojny na Ukrainie i jej skutków gospodarczych, w tym niedoborów żywności i paliw. Z drugiej strony było również zwycięstwem Indonezji i Indii, które ciężko pracowały za kulisami, by wypracować sformułowania możliwe do zaakceptowania dla Rosji i Chin – ocenia „FT”.

PAP/IAR/ks

Prezydent Joe Biden zwołał pilne spotkanie państw G7 i NATO

16.11.2022 08:05
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że jest mało prawdopodobne, aby pocisk, który spadł w powiecie hrubieszowskim został wystrzelony z Rosji. Joe Biden zorganizował w tej sprawie w Indonezji pilne spotkanie przywódców światowych potęg z grupy G7 i państw NATO.

Szefowa Komisji Europejskiej: kraje G20 gotowe wesprzeć Polskę w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety

16.11.2022 08:14
W nagraniu video ze szczytu G20 na wyspie Bali Ursula von der Leyen powiedziała, że przywódcy G7 i NATO potępiają brutalne ataki Rosji na Ukrainę i będą wspierać Kijów "tak długo, jak będzie trzeba".

Premier Ukrainy poinformował premiera Mateusza Morawieckiego o szczegółach wczorajszego ataku

16.11.2022 09:19
Denis Szmyhal przekazał, że Rosja użyła wczoraj około 80 rakiet i wiele z nich uderzyło w obwody graniczące z Polską

Rzeczniczka NATO: pilne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w związku z eksplozją w Polsce

16.11.2022 09:39
Rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na poziomie ambasadorów poświęcone wybuchowi w Polsce, w wyniku którego zginęły dwie osoby - przekazała na Twitterze rzeczniczka NATO Oana Lungescu.