Inicjatorem pokazania hiszpańskiej publiczności rysunków przedstawiających wojnę oczami dzieci był Konsulat Generalny RP w Barcelonie. Do współpracy przy projekcie zaproszono Konsula Generalnego Ukrainy w Barcelonie. Dla realizacji ekspozycji uzyskano salę w bardzo licznie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów Museu Nacional d’Art de Catalunya na wzgórzu Montjuïc, z którego roztaczają się piękne widoki na Barcelonę.
W wystąpieniu otwierającym wystawę Konsul Generalna Ilona Kałdońska zwróciła uwagę, że wojna widziana oczami dzieci zawsze wygląda podobnie, niezależnie od czasu i miejsca. - Dzieci zawsze płacą jej najwyższą cenę. Uderzające jest podobieństwo rysunków polskich dzieci, które przeżyły okupację nazistowskich Niemiec oraz sowieckiej Rosji do współczesnych rysunków dzieci ukraińskich. Jeśli nie będziemy zjednoczeni we wsparciu Ukrainy w obliczu brutalnej napaści na jej terytorium przez Rosję, przyszłość Europy stanie pod znakiem zapytania, a cena, którą trzeba zapłacić, będzie bardzo wysoka. Niezwykle ważna jest determinacja i solidarność we wsparciu Ukrainy - zaznaczyła Ilona Kałdońska.
Fot.: Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Konsul Generalny Ukrainy Artem Vorobyov przypomniał, że w lutym minął rok od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla 44 milionowego, pokojowo nastawionego narodu w sercu Europy nic już nie będzie takie jak wcześniej. 24 lutego 2022 r. społeczność międzynarodowa została zaskoczona i zszokowana cynizmem i brutalnością Rosji - mówił Vorobyov. Przypomniał, że około 20 tyś ukraińskich dzieci, w tym wiele sierot, zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji, gdzie zostały poddane przymusowej indoktrynacji i gdzie wpaja się im nienawiść do własnego kraju.
W wystąpieniu przepełnionym emocjami przedstawiciel muzeum MNAC Guillem D'Efak również podkreślił podobieństwo rysunków polskich dzieci sprzed 77 lat do współczesnych rysunków dzieci ukraińskich. Wojna jest wielką krzywdą, zwłaszcza dla najmłodszych. Żaden rodzic nie jest w stanie obejrzeć wystawy bez wzruszenia.
Otwarciu wystawy akompaniowała artystka Ludmiła Gutyk na tradycyjnej ukraińskiej bandurze.
Fot.: Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Wystawę można obejrzeć od 30 marca do 30 kwietnia br. Bezpłatnie w każdą sobotę kwietnia po godz. 15.00 (1, 8, 15, 22, 29 kwietnia) oraz w pierwszą niedzielę kwietnia, tj. 2 kwietnia. W pozostałych dniach można ją zobaczyć po wykupieniu podstawowego biletu wstępu (Entrada básica – 2 euro) lub w ramach ogólnego biletu wstępu do MNAC (Entrada general). W ramach Entrada general bezpłatnie wchodzą dzieci do lat 16 oraz osoby powyżej 65 roku życia.
Źródło: Konsulat Generalny RP w Barcelonie