Redakcja Polska

Prezydent Litwy: prowadzimy z Polską dialog na temat wspólnych ćwiczeń wojskowych, w tym w obronie korytarza suwalskiego

20.06.2023 12:32
Z prezydentem Andrzejem Dudą rozpoczęliśmy dialog na temat planu ćwiczeń z Siłami Zbrojnymi RP w naszym kraju, w tym w obronie korytarza suwalskiego – poinformował prezydent Litwy Gitanas Nauseda w swym dorocznym orędziu, z którym we wtorek wystąpił w litewskim parlamencie.
Litewski prezydent Gitanas Nauseda
Litewski prezydent Gitanas NausedaŹródło: Twitter/Gitanas Nauseda

- Doskonałe relacje między Litwą a Polską materializują się w nowych obszarach. Wspólnie z prezydentem RP Andrzejem Dudą rozpoczęliśmy dialog na temat planu ćwiczeń z Siłami Zbrojnymi RP w naszym kraju, w tym w obronie korytarza suwalskiego - powiedział Nauseda.

Ponformował też, że "podjęto już ważne kroki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju".

Nauseda: rosyjskie zagrożenie nie słabnie

Sytuacja w regionie i konieczność wzmacniania bezpieczeństwa kraju były głównym tematem orędzia litewskiego przywódcy. - Rosyjskie zagrożenie dla Litwy i naszego regionu nie słabnie. Wręcz przeciwnie, widzimy wysiłki na rzecz budowy zbrojeń w Królewcu, słyszymy o planach budowy sił na wschodnich granicach NATO, a na Białorusi rozmieszczana jest broń jądrowa - wskazał Nauseda.

Przywołując doświadczenia Ukrainy, prezydent podkreślił, że Litwa musi wzmocnić swoje krajowe i regionalne środki obrony powietrznej, przyspieszyć zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu oraz zwiększyć niezbędne rezerwy sił zbrojnych.

Wyraził nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Wilnie będzie w stanie potwierdzić osiągnięte porozumienie w sprawie rotacyjnego modelu obrony powietrznej państw bałtyckich, w tym Litwy, a także porozumienie w sprawie nowych szczegółowych planów obrony regionalnej.

"Więcej Polski na Litwie"

Na początku czerwca prezydent Litwy poinformował, że z prezydentem Polski rozmawiają "o bliższej współpracy w zakresie bezpieczeństwa militarnego". Wówczas Nauseda zauważył, że "więcej Polski na Litwie" byłoby jednym ze strategicznych celów jego kraju.

- Szczerze przyznam, że byłbym z tego bardzo zadowolony, ponieważ naprawdę osiągnęliśmy dobrą dynamikę w naszych stosunkach z Polską, zarówno w sferze wojskowej, jak i bezpieczeństwa - powiedział wówczas Nauseda. Dodał, że "zwłaszcza w obecnych okolicznościach, naprawdę warto byłoby skorzystać z tego doskonałego wzajemnego zaangażowania".

Z kolei prezydent Duda w lutowym wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro" podkreślił, że "jeśli Korytarz Suwalski, 65 km granicy polsko–litewskiej, pomiędzy Białorusią a rosyjskim obwodem królewieckim, nie będzie broniony, kraje bałtyckie zostaną odcięte od pozostałej części państw NATO". - Traktujemy to bardzo poważnie, zarówno my, jak i nasi bałtyccy partnerzy - zaznaczył.


PAP/IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Litwa Rosja NATO Ukraina

Dwie notatki z rozmów Tusk-Putin zaginęły? Cenckiewicz: za Sikorskiego te dokumenty miały bardzo niską klauzulę

20.06.2023 10:35
Współautor serialu dokumentalnego pt. "Reset", historyk Sławomir Cenckiewicz zwraca uwagę, że za czasów kierowania resortem spraw zagranicznych przez Radosława Sikorskiego materiały o takim znaczeniu jak rozmowy premierów i prezydentów miały nienaturalnie niską klauzulę tajności. Czy to z tego powodu zaginęły dwie kluczowe notatki z rozmów Donalda Tuska z Władimirem Putinem w 2008 roku? 

"Uciekałyśmy pod rosyjskimi ostrzałami, przykrywając ciałami dzieci". Dramatyczna relacja po wysadzeniu zapory

20.06.2023 11:36
Po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce uciekały z zatapianych domów zabierając ze sobą jedynie dzieci. Te z okupowanej strony rzeki ewakuowane były pod ostrzałem wojsk okupanta. - Przykrywałyśmy dzieci swoimi ciałami, by ich nie zabili – wyznają.