Redakcja Polska

Kandydat na prezydenta USA: jeśli pozwolimy Putinowi na zajęcie części Ukrainy, następna będzie Polska

28.09.2023 09:22
Jeśli pozwolimy Putinowi na zajęcie części Ukrainy, następna będzie Polska - powiedział były gubernator New Jersey Chris Christie podczas debaty republikańskich kandydatów ubiegających się o partyjną nominację w wyborach na prezydenta. Tymczasem główny rywal Donalda Trumpa, Ron DeSantis, zapowiedział, że skończy z "czekami in blanco" dla Ukrainy.
Transparenty zwolenników Joe Bidena (fot. PAPEPAEUGENE GARCIA)
Transparenty zwolenników Joe Bidena (fot. PAP/EPA/EUGENE GARCIA)PAP/EPA/EUGENE GARCIA

Kandydaci odpowiadali w ten na pytania, czy w interesie Ameryki leży degradacja rosyjskiego wojska i czy Ameryka nie skupia się za bardzo na wojnie na Ukrainie wobec wyzwań z Chin.

"Chińsko-rosyjski sojusz to jest coś, przeciwko czemu musimy walczyć i nie rozwiążemy go przytulając się do Władimira Putina. Cóż, Donald Trump powiedział, że Putin jest błyskotliwy i że to wielki przywódca. To jest osoba, która morduje ludzi we własnym kraju, a teraz, nie mając dość przelewu krwi, poszedł na Ukrainę mordować niewinnych cywilów" - powiedział Christie podczas debaty w bibliotece prezydenckiej Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii. "Jeśli myślicie, że na tym się zatrzyma...jeśli damy mu jakąkolwiek część Ukrainy, następna będzie Polska" - dodał. 

Podobne argumenty wysuwali też były wiceprezydent Mike Pence, b. gubernator Karoliny Płd. Nikki Haley i senator Tim Scott. Z drugiej strony, cieszący się najlepszymi notowaniami w sondażach gubernator Florydy Ron DeSantis stwierdził, że w interesie USA jest "zakończenie wiecznych wojen" i zmuszenie Europy do poniesienia większego ciężaru oraz skupienie się na "inwazji" migrantów z Ameryki Łacińskiej. DeSantis poparł przy tym - podobnie jak większość kandydatów - pomysł interwencji zbrojnej w Meksyku przeciwko kartelom narkotykowym.

"Nasz kraj jest najeżdżany. Nie mamy nawet kontroli nad własnym terytorium. Musimy bronić Amerykanów, zanim w ogóle będziemy się martwić wszystkimi tymi innymi rzeczami" - powiedział DeSantis. Trzeci w sondażach biznesmen Vivek Ramaswamy stwierdził natomiast, że wsparcie USA dla Ukrainy wpycha Rosję w ramiona Chin i dlatego potrzebny jest "rozsądny plan pokojowy".

Środowa debata w Kalifornii była drugim starciem kandydatów w kampanii przed prawyborami, które w przyszłym roku wyłonią kandydata Republikanów na prezydenta. Podobnie jak w pierwszej, sierpniowej debacie w Milwaukee nieobecny był dominujący w sondażach Donald Trump. Były prezydent zamiast tego wystąpił w tym czasie na wiecu w zakładach samochodowych w Michigan, gdzie drwił ze swoich rywali. 

"Oni wszyscy starają się o pracę. To są wszyscy kandydaci na stanowisko - oni wezmą wszystko: stanowisko sekretarza czegoś tam, mówią nawet, że wiceprezydenta. Czy ktokolwiek widzi tam wiceprezydenta w tej grupie? Nie sądzę" - powiedział Trump.

Były prezydent, na którym ciąży łącznie 91 zarzutów karnych w czterech odrębnych sprawach, jest zdecydowanym liderem sondaży wśród wyborców Republikanów. Według średniej badań opracowanej przez portal FiveThirtyEight, na Trumpa głosować chce 54 proc. sympatyków prawicy, podczas gdy na jego najwyżej notowanego konkurent, DeSantisa - niecałe 14 proc. Na trzecim miejscu są Ramaswamy i Haley - 6,3 proc., Pence ma 4,6 proc., zaś Christie - 3 proc.

PAP/ks

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

Prezydent Zełenski potwierdza: do Ukrainy dotarły już pierwsze czołgi Abrams

25.09.2023 15:23
Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę - poinformował w poniedziałek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

Stany Zjednoczone udzielą pożyczki Polsce. Chodzi o 2 miliardy dolarów na zbrojenia

25.09.2023 18:00
Stany Zjednoczone udzielą Polsce 2 miliardów dolarów pożyczki na modernizację naszej armii. Poinformował o tym amerykański Departament Stanu. Pożyczka będzie udzielona w ramach mechanizmu Zagranicznego Finansowania Wojskowego (FMF).

Śmigłowce Apache dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami

26.09.2023 13:32
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. Błaszczak zapowiedział, że m.in. dzięki zakupowi 96 Apachy polskie Wojska Lądowe będą najsilniejsze w Europie.