Uroczystość wręczenia nagrody Bakunowi odbędzie się w sobotę w siedzibie władz miasta, Palazzo Vecchio, w obecności m.in. ambasador RP we Włoszech Anny Marii Anders. Po południu w teatrze Nicolini we Florencji odbędzie się koncert z okazji Święta Niepodległości.
W akcji śpiewania hymnu narodowego organizowanej przez MEN, "Niepodległa do Hymnu", wezmą m.in. uczniowie polskiej szkoły im. Zbigniewa Herberta w Nowym Jorku, uczniowie polskiej szkoły im. Wiktora Podoskiego w Ottawie, uczniowie ze szkół polskich przy ambasadach RP w Pradze i Bratysławie, przedstawiciele środowisk polonijnych w Rzymie (w polskim kościele świętego Stanisława) oraz polonijna młodzież w Berlinie. - To niezwykle ważna inicjatywa, która szczególnie za granicą musi być realizowana stale i konsekwentnie - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Ambasador Pawłoś wraz z attaché obrony płk Mirosławem Klimczakiem zapraszają w sobotę do udziału w biegu, którego start o godz. 10.00 wyznaczono przy placu budowy nowej ambasady RP przy Unter den Linden. Trasa będzie przebiegać przez Bramę Brandenburską i Tiergarten, wzdłuż Szprewy do parku Pałacu Charlottenburg i z powrotem na Unter den Linden.
W niedzielę o 19.00 Ambasada RP i Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie zapraszają na koncert pt. "Wieczór pieśni polskiej", który odbędzie się w bazylice św. Jana Chrzciciela przy Lilienthalstr. 5.
00:53 12653671_1.mp3 Polacy w Niemczech obchodzą dziś i jutro Narodowe Święto Niepodległości. W Berlinie odbędą się uroczyste koncerty, a także bieg z udziałem ambasadorów Polski, Ukrainy i Słowacji. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
W Paryżu ambasador RP Jan Emeryk Rościszewski wraz z francuską Polonią wezmą udział we mszy św. w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 12.30 tego samego dnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza przy moście Alma zostaną złożone kwiaty. Część Polonii złoży również kwiaty na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, gdzie znajduje się m.in. grób Fryderyka Chopina.
Wieczorem w paryskim Domu Kombatanta im. gen. Andersa przewidziana jest konferencja pisarza i działacza polonijnego Piotra Witta pt. "Refleksje o Polsce i Polonii" oraz śpiewanie pieśni legionowych i deklamacje poezji patriotycznej.
W Budapeszcie obędą się uroczystości przy odsłoniętym w 2018 r. popiersiu Józefa Piłsudskiego w parku Gesztenyes. Pod znajdującą się niedaleko tablicą poświęconą Marszałkowi zostaną również złożone wieńce przez organizacje polonijne. Na wyspie Csepel odbędzie się Bal Polski, w ramach którego wystąpią m.in. węgierskie zespoły folklorystyczne, a w Domu Polskim Stowarzyszenie Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha organizuje wystawę i spektakl muzyczny.
Ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski złoży w niedzielę wieniec na Cmentarzu Żołnierzy Brytyjskich, gdzie znajdują się min. groby polskich pilotów z 301 dywizjonu specjalnego RAF zestrzelonych nad Słowacją w grudniu 1944 r., a w Jabłonkowie na Zaolziu konsul generalna RP w Ostrawie złoży wieniec przy pomniku legionistów, którzy zmarli w szpitalach w latach 1914-1918. W sobotę w Ośrodku Kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie na Zaolziu koncertować będzie siedem polskich chórów.
W Tallinie i Tartu w weekend oraz w najbliższym tygodniu wyświetlony zostanie łotewski film „Moja wolność” opowiadający o polskiej działaczce polonijnej na Łotwie Icie Kozakiewicz oraz ekranizacja powieści Władysława Reymonta "Chłopi".
00:25 12653613_2.mp3 Ambasador Konstanty Radziwiłł mówi Polskiemu Radiu, że społeczność polska na Litwie ma takie same powody do świętowania jak Polacy, którzy mieszkają w Polsce (IAR)
W niedzielę Polonia nowojorska weźmie udział w Biegu z Flagą spod pomnika króla Władysława Jagiełły.
Również w niedzielę zostanie odprawiona msza w intencji ojczyzny w kościele św. Jacka Odrowąża w Ottawie, a po południu Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Ottawie wraz z harcerskimi szczepami Lechici i Jutrzenka spotkają się na cmentarzu Notre Dame, by złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać hołd pamięci zmarłych Polaków.
Dyplomaci RP na Białorusi w ciągu dwóch tygodni organizowali objazdy polskich grobów wojskowych oraz miejsc pamięci w związku z obchodami Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Niepodległości. Ważne dla polskiej historii miejsca, rozsiane po terytorium Białorusi, są bardzo liczne.
PAP/IAR/X/dad