Pierwsze posiedzenie izby niższej parlamentu otworzył powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek senior Marek Sawicki z PSL. Na początku posiedzenia Prezydent RP wygłosił orędzie, po jego wystąpieniu głos zabierze marszałek senior.
- Polacy biorą licznie udział w wyborach. To wielki sukces i zadanie dla posłów. Od waszych decyzji zależy, czy Polacy nie utracą wiary w demokrację - powiedział Andrzej Duda. - 21 mln 966 tys. 891 osób - dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. - powiedział prezydent w orędziu. - To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji - zaznaczył.
Apel prezydenta
- Chciałbym z tego miejsca zaapelować do Was o to, byście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców powinno być to, że każdy klub parlamentarny ma wskazanego przez siebie reprezentanta w prezydium Sejmu - podkreślił prezydent. - To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny! - dodał.
- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
00:28 12657075_1.mp3 Andrzej Duda w orędziu o reprezentacji dla każdego z klubów parlamentarnych w prezydium Sejmu
Andrzej Duda: bezpieczeństwo jest najważniejszą sprawą
- Dziś zdecydowanie najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny! Żyjemy w niebezpiecznych czasach, a pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to każdego dnia - powiedział prezydent.
- Dziękuję, że w najważniejszych momentach zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę pokazaliście niezwykłą odpowiedzialność. Dziękuję za ponadpartyjne poparcie ustawy o obronie Ojczyzny, która umożliwiła zwiększenie finansowania oraz szybszą modernizację i wzmacnianie polskiego wojska. Mam nadzieję, że ten właściwy kierunek zostanie utrzymany, programy zbrojeniowe będą kontynuowane, a wydatki na Siły Zbrojne utrzymane na poziomie 4 procent PKB. To powinna być sprawa łącząca wszystkie ugrupowania zasiadające w parlamencie - podkreślił Andrzej Duda.
- Jako zwierzchnikowi Sił Zbrojnych ogromnie mi na tym zależy. Bo silne i nowoczesne Wojsko Polskie to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny - dodał.
Prezydent: robię to dla Polski
W dalszej części orędzia Andrzej Duda porkeślił, że będzie stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat. - To było dobrych 8 lat dla Polski i Polaków. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne: 500, teraz już 800 plus, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane. Podkreślałem to wyraźnie w trakcie powyborczych konsultacji ze wszystkimi komitetami wyborczymi. Ja swoje słowo traktuję niezwykle poważnie i tego słowa dotrzymam - powiedział w orędziu prezydent.
- Nie zgodzę się również na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień Prezydenta - zastrzegł. - Nie robię tego dla siebie, ale dla Polski i dla kolejnych Prezydentów Rzeczypospolitej. Porządek konstytucyjny musi zostać zachowany. Nie zgodzę się na żadne obchodzenie czy naginanie prawa - podkreślił.
- Zawsze broniłem i będę bronił dwóch najważniejszych polskich wartości: wolności i solidarności! Jeśli uznam, że jakieś rozwiązanie budzi poważne wątpliwości prawne i merytoryczne,
to nie zawaham się skorzystać z prezydenckiego weta bądź skierowania takiej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział.
"Będę bronił ambitnych projektów"
W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał o najważniejszych inwestycjach, które należy kontynuować. - Przyszłość ma na imię Polska! Z takim przesłaniem startowałem w wyborach w 2015 roku. Nie zmieniłem zdania! Nadal głęboko wierzę w Polskę, wierzę w Polaków i wierzę w pomyślną przyszłość naszej Ojczyzny - wyznał Duda.
- Chcemy ambitnej Polski! Polski, która rozwija swój potencjał, która tworzy dobrze płatne miejsca pracy dla naszych obywateli. Polski, która będzie konkurować w kolejnych dziedzinach z innymi państwami. Jednak żeby tak się stało, niezbędne są inwestycje. To państwo polskie musi dawać impuls, to państwo musi dawać przykład - powiedział.
Czytaj także:
- Polska musi sobie stawiać kolejne ambitne cele. Takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej łączącej najdalsze zakątki Polski. Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Wreszcie takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu - podkreślił.
- Tych ambitnych projektów jako Prezydent Rzeczypospolitej będę bronił - zaznaczył.
Uroczyste posiedzenie Sejmu X kadencji
W mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta RP opublikowała program aktywności Andrzeja Dudy w Sejmie. Podano, że "o godz. 11.45 nastąpi złożenie wiązanek pod tablicami poświęconymi Janowi Pawłowi II, śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Marszałkowi Maciejowi Płażyńskiemu, ku czci posłów poległych podczas II wojny światowej oraz upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej".
Dodano, że o godz. 12.00 rozpocznie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji.
Z kolei o godz. 15.50 prezydent złoży wiązanki przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.
Natomiast o godz. 16.00 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Senatu XI kadencji.
Ważne kwestie
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik poinformował w niedzielę (12.11) w TVP Info, że "orędzie zostanie wygłoszone, ono jest zgłoszone do jutrzejszego porządku obrad pierwszego posiedzenia Sejmu i pan prezydent wystąpi ze stosownym wystąpieniem, skierowanym do parlamentarzystów, skierowanym do Polaków".
Jak wyjaśnił, prezydent na pewno będzie mówił o ważnych kwestiach związanych ze strategicznymi decyzjami, które zapadają, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków. Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapewnił też, że Andrzej Duda będzie wspierał rząd we wszystkich działaniach, które będą dobre dla Polski i Polaków.
- Prezydent na pewno będzie z wielką uwagą przyglądał się temu, co się będzie działo, jeśli chodzi o ukonstytuowanie się nowego rządu, ale także o kolejne działania, które będą podejmowane. Proszę mieć pewność, że we wszystkich tych działaniach, które będą dobre dla Polski i dobre dla Polaków, rząd będzie miał wsparcie prezydenta - stwierdził Ćwik.
W poniedziałek w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm X kadencji, podczas którego nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. Konstytucja oraz Regulamin Sejmu stanowią, że na pierwszym posiedzeniu nowo wybranej Izby premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję swojego rządu.
Czytaj także
Rzecznik PiS: prezydent postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym
Platforma X,PAP,IAR,pkur/st