Redakcja Polska

Szwecja oficjalnie powitana w NATO. Przed kwaterą główną zawisła 32. flaga

11.03.2024 14:52
Flaga tego kraju zawisła przed kwaterą główną NATO w Brukseli, a także przed Sojuszniczymi Dowództwami w belgijskim Mons i amerykańskim Norfolk.
Audio
  • Szwecja oficjalnie powitana w NATO, flaga zawisła przed kwaterą główną [posłuchaj]
Szef NATO o przystąpieniu Szwecji: Sojusz jest większy i silniejszy
Szef NATO o przystąpieniu Szwecji: Sojusz jest większy i silniejszyJ_UK / Shutterstock

Szwecja oficjalnie powitana w Sojuszu Północnoatlantyckim. Flaga tego kraju zawisła przed kwaterą główną NATO w Brukseli, a także przed Sojuszniczymi Dowództwami w belgijskim Mons i amerykańskim Norfolk. Szwecja jest 32. krajem członkowskim NATO od czwartku, wtedy złożyła w Waszyngtonie protokół akcesyjny, ratyfikowany przez wszystkich sojuszników.

Szwecja złożyła wniosek o przystąpienie do NATO kilka miesięcy po rozpętaniu przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie. „Witamy w NATO. To historyczny dzień. Szwecja staje się kraje członkowskim Sojuszu w krytycznym momencie dla wspólnego bezpieczeństwa” - podkreślił podczas ceremonii przed kwaterą główną NATO Jens Stoltenberg. Mówił też, że Szwecja uczyni Sojusz silniejszym i bezpieczniejszym, że wnosi do NATO najnowocześniejsze siły zbrojne i prężny przemysł obronny. „Wybraliśmy Was, a Wy wybraliście nas, by wzajemnie się chronić zgodnie z zasadą wszyscy za jednego, jeden za wszystkich” - tak z kolei mówił premier Szwecji Ulf Kristersson.

Wejście Szwecji do NATO to wzmocnienie wschodniej i północnej flanki, co ważne dla Polski. Morze Bałtyckie stało się niemal Morzem NATO-wskim, chronionym przez flotę okrętów podwodnych Szwecji. 

Uroczystość przed kwaterą główną poprzedziła wspólna konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO i premiera Szwecji. „Szwecja jest bezpieczniejsza, będąc w NATO niż poza nim. NATO jest silniejsze ze Szwecją jako krajem członkowskim niż państwem partnerskim. Więc jest to dobry dzień dla Szwecji, dobry dzień dla NATO i dobry dzień dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie” - powiedział Jens Stoltenberg. Przypomniał, że Szwecja wydaje na obronność ponad 2 procent PKB. Podkreślił też, że Putin poniósł porażkę, bo, atakując Ukrainę, chciał ją zniszczyć i mieć mniej NATO u swoich granic. „Teraz ma więcej wojsk NATO u swoich granic, a Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek wcześniej” - dodał sekretarz generalny.

Premier Szwecji podkreślał, że oczekiwania wobec Szwecji są wysokie ale i ona ma oczekiwania wobec siebie. „Jedność i solidarność będą drogowskazami Szwecji jako kraju członkowskiego NATO. Będziemy dzielić obciążenia, obowiązki i ryzyko z naszymi sojusznikami. Sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie nie była tak poważna od czasów II wojny światowej, a Rosja pozostanie zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego w dającej się przewidzieć przyszłości” - powiedział Ulf Kristersson.

IAR/ks

Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem NATO

07.03.2024 18:20
Szwedzki premier Ulf Kristersson złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne swego kraju do NATO. Tym samym Szwecja oficjalnie stała się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Sojusz jest tarczą, która chroni przed agresją.

Polska wita Szwecję w NATO. Radosław Sikorski: to istotne wzmocnienie Sojuszu

08.03.2024 08:30
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że dzięki wstąpieniu Szwecji do NATO jedność Sojuszu w kwestii obrony naszego regionu staje się jeszcze silniejsza

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w przeddzień wizyty prezydenta i premiera w USA

11.03.2024 11:10
Jednym z podstawowych priorytetów polskiej prezydencji w UE, w pierwszej połowie 2025 roku, będzie umacnianie więzi euroatlantyckich pod każdym względem, także pod względem gospodarczym - powiedział prezydent Andrzej Duda 

Europejscy politycy komentują szokujące słowa papieża dotyczące Ukrainy

11.03.2024 15:04
Minister spraw zagranicznych Niemiec oświadczyła, że "nie rozumie" słów papieża Franciszka, który powiedział, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi", by negocjować zakończenie wojny