W ocenie Radosława Pyffla z Instytutu Sobieskiego, te rozmowy będą wstępem do piątkowej wizyty Narendry Modiego w Kijowie. - Znając Narendrę Modiego, nie spodziewam się, żeby tu doszło do jakiegoś przełomu. Patrząc też na to, jaką politykę międzynarodową prowadzi to mocarstwo indyjskie, które stara się wykorzystywać te napięcia na swoją korzyść i dystansuje się trochę od tego konfliktu, a jeżeli pojawia się jakaś szansa kupienia tańszych surowców od Rosji, to też Indie starają się to wykorzystywać - powiedział Radosław Pyffel.
Doktor Weronika Rokicka z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę na 45 lat przerwy od ostatniej wizyty nad Wisłą premiera Indii. Ekspertka mówiła w Polskim Radiu 24, że w obecnym, wojennym kontekście Polska może odegrać ważną rolę. - Polska w ostatnich latach stała się bardzo ważnym graczem w unijnej polityce bezpieczeństwa i obronności. I to o tym premier Modi ma rozmawiać z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem, ze względu na wojnę na Ukrainie Polska jest kluczowym partnerem do rozmów - zaznaczyła indolożka.
Modi próbuje wysłać sygnał Zachodowi
Z kolei doktor Krzysztof Iwanek z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich przypominał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że niedawno Narendra Modi był gościem Władimira Putina w Moskwie. - Myślę, że Modi próbuje teraz wysłać sygnał drugiej stronie. Jest nią przede wszystkim Zachód - to jest istotny partner dla Indii. I premier udaje się na Ukrainę, żeby poniekąd wyrównać to wrażenie zostawione na Zachodzie po wizycie w Rosji (...) Nie wiem, czy do tej wizyty w Polsce doszłoby, gdyby nie cała sytuacja Ukrainy - ocenił doktor Iwanek.
04:04 13159816_1.mp3 To będzie pierwsza od ponad czterech dekad podróż premiera Indii do Polski. Narendra Modi wyląduje dziś w Warszawie. Przygotował Karol Darmoros (IAR)
W Warszawie premier Modi spotka się również ze społecznością indyjską, przedstawicielami biznesu oraz indologami. Ponadto odwiedzi miejsca pamięci związane z maharadżami z Dżamnagaru i Kolhapuru, którzy podczas II wojny światowej udzielili schronienia tysiącom polskich uchodźców.
IAR/dad