Redakcja Polska

Polskie Radio - fundusz na dozbrajanie Ukrainy zablokowany, w tym 0,5 mld euro dla Polski

15.11.2024 09:14
Brak porozumienia wśród unijnych krajów na odblokowanie funduszu dozbrajającego Ukrainę. Polska czeka prawie rok na wypłatę pół miliarda euro w ramach zwrotu kosztów za przekazaną broń. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że kompromisowa propozycja obejścia weta Węgier nie uzyskała do tej pory akceptacji, choć nadzieję na porozumienie w najbliższy poniedziałek miał szef unijnej dyplomacji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o propozycji przełamania impasu.
Trwa wojna na Ukrainie. Ukraińcy czekają na dostawy kolejnego zachodniego sprzętu wojskowego
Trwa wojna na Ukrainie. Ukraińcy czekają na dostawy kolejnego zachodniego sprzętu wojskowegoFoto: PAP/EPA/24TH MECHANIZED BRIGADE OF UKRAINIAN ARMED FORCES HANDOUT

Plan Josepa Borrella przewidywał, że zamiast obowiązkowych, byłyby dobrowolne wpłaty do funduszu z którego później kraje otrzymują zwrot kosztów za broń przekazywaną Ukrainie. To oznaczałoby, że z tych wypłat wyłączone byłyby Węgry, których wkład i tak jest niewielki, bo nieco ponad 1 procent, ale pozostałe kraje nadal finansowałyby fundusz i decydowały o jego zwiększeniu.

Posłuchaj
00:41 13315660_1.mp3 Fundusz na dozbrajanie Ukrainy zablokowany, w tym 0,5 mld euro dla Polski. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Po początkowym pozytywnym przyjęciu pojawiły się jednak problemy. Część krajów obawiała się precedensu przy omijaniu decyzji wymagającej jednomyślności, a część wyrażała obawy, że jak wpłaty będą dobrowolne, to nie będzie chętnych, by fundusz finansować. W tej ostatniej grupie były między innymi Niemcy, które same nie chcą już dźwigać ciężaru finansowania funduszu. Na razie więc jak wypłaty były zablokowane, tak nadal są i bez przekonania Węgier do zniesienia weta to się nie zmieni.

IAR/dad

Otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. Szef MSZ: świadczy o geostrategicznej konsekwencji USA

12.11.2024 09:58
W najbliższą środę odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie, co – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – jest dowodem "geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych". - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - zaznaczył.

Elon Musk wpływa na skład przyszłej administracji Trumpa

12.11.2024 16:01
Elon Musk, od dnia ogłoszenia Donalda Trumpa jako prezydenta elekta, codziennie spotyka się z nim, wpływając na wybory personalne dotyczące jego administracji – informuje ABC News. Od 5 listopada Musk był obecny niemal każdego dnia w rezydencji Mar-a-Lago, co stacja określa jako "znaczącą rolę" w kształtowaniu się przyszłego gabinetu Trumpa.

Antony Blinken: dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USA i Europy

13.11.2024 12:53
Podczas środowej wizyty w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że utrzymanie wsparcia dla Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy. W siedzibie NATO Blinken spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Markiem Rutte, z którym omówił bieżącą sytuację na froncie oraz strategię odpowiedzi Zachodu na dalszą eskalację rosyjskiej agresji.