Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. Jest instytucją podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej. We wszystkich szkołach i sekcjach prowadzonych przez ORPEG pracuje 650 nauczycieli.
W Warszawie odbyło się niedawno, zorganizowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Oświaty za Granicą, spotkanie dyrektorów Szkół Polskich z całego świata.
Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała na nim, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad nową strategia relacji z Polonią, ale - jak zaznaczyła - MEN chce w ramach swoich zadań opracować strategię nauczania języka polskiego i nauczania w języku polskim. Wyjaśniła, że chodzi zarówno o nauczanie dzieci polskich za granicą, jak i uczenie polskiego osób, które nie są Polakami, ale chcą się uczyć języka polskiego.
- Dziś bardzo dużo dyplomatów polskich na całym świecie mówi nam, że jest wielkie zapotrzebowanie, żeby uczyć się języka polskiego i nie ma takiej możliwości. Chcemy to zmieniać, pracujemy wspólnie z MSZ - powiedziała Joanna Mucha.
Z Lidią Moń, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Pretorii, Sylwią Krupą, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto im. Józefa Hallera oraz Hanną Kot-Arredondo, dyrektorką Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Meksyku, rozmawiała Halina Ostas.