Redakcja Polska

NATO wysłało okręty na Zatokę Fińską. Będą bronić podwodnych kabli

15.01.2025 17:16
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia dla infrastruktury podmorskiej w regionie Bałtyku, NATO wysłało dwa okręty na Zatokę Fińską w ramach nowej misji o nazwie "Straż Bałtycka" (Baltic Sentry). Niemiecki niszczyciel min FGS Datteln oraz okręt hydrograficzny HNLMS Luymes marynarki wojennej Królestwa Niderlandów już pojawiły się na wodach Zatoki Fińskiej, gdzie mają za zadanie monitorowanie i ochronę krytycznych podmorskich kabli.
Dwa okręty NATO przybyły do Zatoki Fińskiej, aby chronić podwodną infrastrukturę na tym obszarze
Dwa okręty NATO przybyły do Zatoki Fińskiej, aby chronić podwodną infrastrukturę na tym obszarze Źródło: NATO Maritime Command @NATO_MARCOM

Misja Baltic Sentry została ogłoszona w środę podczas spotkania NATO w Helsinkach, które zgromadziło liderów ośmiu nadbałtyckich krajów, w tym Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. W ramach tej operacji NATO zdecydowało się na rozmieszczenie jednostek wchodzących w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1), sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samolotów rozpoznawczych i dronów morskich. Celem jest wzmocnienie potencjału sojuszniczego w zakresie odstraszania, obrony oraz reagowania na działania destabilizujące, które mogą zagrażać bezpieczeństwu infrastruktury podwodnej.

Uszkodzenie Kabli Podmorskich

Decyzja o powołaniu misji Baltic Sentry jest bezpośrednią reakcją NATO na incydenty z końca grudnia, gdy doszło do uszkodzenia kilku kluczowych kabli podmorskich na dnie Zatoki Fińskiej. Wśród nich znalazło się połączenie elektroenergetyczne EstLink2, łączące Estonię i Finlandię, oraz kilka kabli telekomunikacyjnych. Podejrzewany o to jest tankowiec Eagle S, pływający pod banderą Wysp Cooka, który w okresie Świąt Bożego Narodzenia płynął z Petersburga do Egiptu z ładunkiem rosyjskiego paliwa. Fińska policja sugeruje, że do uszkodzeń kabli mogło dojść w wyniku przeciągnięcia przez dno kotwicy statku na odcinku około 100 km. Działania te mogą być częścią szerszej strategii zakłócania komunikacji oraz infrastruktury energetycznej w regionie.

Wsparcie NATO po apelach Estonii i Finlandii

Po incydencie władze Estonii i Finlandii wezwały NATO do zwiększenia obecności w regionie Bałtyku i zaoferowania wsparcia w ochronie podmorskiej infrastruktury. Sekretarz generalny NATO, Mark Rutte, poinformował, że Sojusz podejmuje kroki w celu zapewnienia stabilności w regionie, chociaż nie ujawniono dokładnej liczby jednostek biorących udział w operacji. Według źródeł fińskich, operacja Baltic Sentry może obejmować około 10 okrętów, w tym jednostki podwodne, a sama misja może potrwać do kwietnia 2025 roku.


IAR/PAP/dad