- Kiedy pojawia się nowa technologia, zawsze niesie za sobą ona korzyści i zagrożenia. Gdy pojawiły się samochody, pojawiły się wielkie korzyści, ale także wypadki drogowe i smog. Musimy być gotowi na walkę ze zjawiskami negatywnymi, bo dużą pokusą jest tutaj np. to, aby coś ukraść. Czasami wiemy jaki to rodzaj ataków, a w większości mają charakter pospolity, lecz czasami chcą też zdestabilizować system państwa - zaznaczył.
Pytania filozoficzne
Minister cyfryzacji: szerokopasmowy internet w szkołach to rewolucja
Gość Polskiego Radia 24 podjął się próby zdefiniowania "sztucznej inteligencji". - Ma bardzo wiele różnych pojęć. Czasami to zwykłe algorytmy powodujące, że możemy realizować pewne czynności powtarzalne. Traktuję to jako rozwiązanie, które wykorzystuje podobne mechanizmy zachodzące w ludzkim mózgu, aby móc realizować pewne procesy bez emocji. To, czy jesteśmy mieć całkowitą kontrolę nad tymi mechanizmami to pytanie filozoficzne - uważa.
- W 2000 r. nie było kataklizmu ani armagedonu, który wówczas zapowiadano. Rozmawiamy dziś o tym czy dojdziemy do takiego poziomu sztucznej inteligencji, która przestanie spełniać polecenia człowieka. Abyśmy mogli się przed ustrzec, musimy od początku stawiać na zachodni model wartości, który leży u podstaw naszej cywilizacji. Jeśli na rozwój będziemy patrzeć z perspektywy człowieka jako podmiotu, to dyskusje filozoficzne pozostaną dyskusjami filozoficznymi - dodał minister cyfryzacji.
***
Rozmawiał Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/pkr
-------------------
Data emisji: 08.10.2019
Godzina emisji: 21:35