Redakcja Polska

Większa konkurencyjność na kolei. Rząd przyjął nowe przepisy

14.01.2020 15:30
Rząd przyjął zmiany w ustawie o tranporcie kolejowym. Ich celem jest dopuszczenie na polskie tory zagranicznych przewoźników i tym samym zwiększenie konkurencji. Jest element dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych.
Audio
  • Rząd przyjął przepisy zwiększające konkurencyjność na kolei. Materiał Aleksandra Pszoniaka (IAR)
  • Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR o zmianach związanych z dopuszczeniem na polski rynek kolejowy zagranicznej konkurencji [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Votimedia

Nowe przepisy zwiększają niezależność zarządcy krajowej sieci, czyli PKP Polskich Linii Kolejowych. Poprawiono efektywność i przejrzystość udostępniania infrastruktury. Wprowadzono między innymi możliwość prowadzenia negocjacji dotyczących opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej, zmiany dotyczące monitorowania punktualności oraz rekompensat związanych z opóźnieniem pociągu, a także obowiązek współpracy i informowania innych zarządców infrastruktury, jeśli wystąpią zakłócenia, które mogą mieć wpływ na ruch transgraniczny na infrastrukturze kolejowej. W praktyce nowe regulacje oznaczają, że podmioty, które dopłacają do połączeń, będą musiały organizować przetargi dla przewoźników.

Uwolnienie dostępu do torów jest zawarte w tak zwanym Czwartym Pakiecie Kolejowym, przyjętym przez instytucje unijne w 2017 roku. Oznacza to, że połączenia po Polsce będą mogli obsługiwać także zagraniczni przewoźnicy. Dla pasażerów może to oznaczać niższe ceny biletów i poprawę oferty.

Nowe przepisy wzmacniają także kompetencje Urzędu Transportu Kolejowego.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: kolej PKP