Redakcja Polska

Koniec "bałtyckiej bańki podróżniczej"

12.09.2020 09:21
W nocy z piątku na sobotę przestała istnieć tzw. bałtycka bańka podróżnicza. Łotwa wprowadzi wymóg czternastodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Estonii. Z kolei od przyszłego tygodnia Litwa i Estonia luzują obostrzenia dotyczące kwarantanny. Dotyczą one również Polaków.
Audio
  • Koniec "bałtyckiej bańki podróżniczej". Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock

Decyzja łotewskich władz podyktowana jest rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem w Estonii. W ciągu ostatnich czternastu dni współczynnik zachorowań w tym kraju wyniósł 20,8 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Ryga przyjęła zasadę, że do kraju bez obowiązku samoizolacji wpuszczani są tylko mieszkańcy z tych państw, w których liczba nowych zakażeń wynosi nie więcej niż 16 na 100 tysięcy. Z tego wymogu będą zwolnione m.in. osoby udające się na Łotwę do pracy lub podróżni przejeżdżający przez ten kraj tranzytem. Nowe ograniczenia nie wpłyną na swobodny przepływ towarów. Łotwa notuje najniższą liczbę nowych zakażeń w Europie i na świecie.

Tymczasem litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga ogłosił, że Litwa od poniedziałku zniesie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z państw, w których współczynnik zakażeń nie przekracza 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Podobną decyzję podjęła też Estonia. Oznacza to, że bez przymusowej samoizolacji będą mogli udać się tam m.in. mieszkańcy Polski. Współczynnik zachorowań dla naszego kraju wynosi bowiem obecnie 20,4 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Określenie "bałtycka bańka podróżnicza" powstało w maju. Wtedy Litwa, Łotwa i Estonia podjęły decyzję o otwarciu granic dla swoich mieszkańców.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa koronawirus

Szczyt V4 w Lublinie. Mateusz Morawiecki: chcemy zaproponować bezwizowy ruch dla Białorusinów

11.09.2020 17:48
Grupa Wyszehradzka chce zaproponować m.in. ruch bezwizowy dla Białorusinów - poinformował premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów Grupy w Lublinie. Podczas Rady Europejskiej Grupa Wyszehradzka ma zaprezentować plan gospodarczy dla Białorusi, to m.in. wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną.

Szef niemieckiego wywiadu: Nowiczok użyty do otrucia Nawalnego silniejszy niż wcześniej

12.09.2020 10:39
Środek bojowy z grupy Nowiczok, użyty do otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, był silniejszy niż jego wcześniejsze formy - powiedział według relacji tygodnika "Der Spiegel", opublikowanej w piątek, szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) Bruno Kahl.

Mateusz Morawiecki po szczycie V4: silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja

12.09.2020 12:38
Silna Europa Środkowa to silna Polska, Węgry, Czechy i Słowacja - ocenił premier Mateusz Morawiecki po szczycie z udziałem szefów państw Grupy Wyszehradzkiej. "Razem możemy więcej" - podkreślił premier.

Białorusini oczekują zdecydowanych działań ze strony państw Unii Europejskiej

12.09.2020 11:11
Po 35 dniach protestów Białorusini oczekują od państw Unii Europejskiej zdecydowanych działań wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dziennikarz telewizji Biełsat Paweł Mażejka.