Redakcja Polska

PGNiG z umową, która umożliwia udział w prywatyzacji sektora energetycznego na Ukrainie

12.10.2020 14:55
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz ukraiński Fundusz Mienia Państwowego podpisały w Kijowie umowę, umożliwiającą polskiemu koncernowi udział w prywatyzacji ukraińskiego sektora energetycznego. Umowę zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy - Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • Wojciech Jakóbik z serwisu BiznesAlert.pl o polsko-ukraińskim porozumieniu energetycznym
PGNiG zawarło w poniedziałek z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności.
PGNiG zawarło w poniedziałek z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę o zachowaniu poufności. PAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO / POOL

Jak podało PGNiG, porozumienie zobowiązuje polską spółkę do zachowania w poufności przekazywanych jej wrażliwych informacji dotyczących ukraińskich aktywów państwowych przeznaczonych do prywatyzacji.

- Ewentualny udział PGNiG w procesie prywatyzacji branży energetycznej na Ukrainie to szansa na wzmocnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami i wspólne budowanie bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy. Jestem przekonany, że dzięki naszemu doświadczeniu i kompetencjom, moglibyśmy stać się dla strony ukraińskiej wartościowym partnerem - oświadczył prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Przypomniał, że od połowy 2016 r. polski koncern dostarczył odbiorcom na Ukrainie 3 mld m sześc. gazu. W pierwszym półroczu 2020 r. wolumen ten sięgnął 0,9 mld m sześc.

Spółka zaznaczyła, że zamierza mocniej zaangażować się w projekty związane z eksploatacją węglowodorów na Ukrainie, a poszukiwania gazu planuje rozpocząć w pierwszej połowie 2021 r.

Prezes zarządu PGNiG podkreśla również, że spółka z sukcesami od lat prowadzi sprzedaż gazu na Ukrainę. PGNiG zamierza również mocniej zaangażować się w projekty, związane z eksploatacją węglowodorów w tym kraju. Poszukiwania ukraińskiego gazu ziemnego spółka planuje rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. - Mamy ambicje być motorem niskoemisyjnej transformacji w Polsce - powiedział prezes PGNiG. - Wierzę, że Ukraina też pójdzie w tę stronę, bo jest to przyszłość gospodarki na całym świecie. Możemy tę drogę pokonać wspólnie - zaznaczył Jerzy Kwieciński.


IAR/PAP/dad

Konserwatyści wygrywają wybory na Litwie. AWPL nie przekroczył progu wyborczego

12.10.2020 10:21
W niedzielnej pierwszej turze wyborów parlamentarnych na Litwie zwyciężył opozycyjny Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), zdobywając 24 proc. głosów, czyli 23 mandaty w 141-osobowym Sejmie - pokazują wyniki z prawie wszystkich komisji.

Premier powoła pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

12.10.2020 14:05
Do zadań pełnomocnika będzie należała m.in. koordynacja działań organów administracji rządowej w związku z przygotowaniem i realizacją zadań w ramach Inicjatywy Trójmorza, reprezentowanie Rady Ministrów w stosunkach z innymi państwami w zakresie współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, współpraca z przedstawicielami rządów państw wchodzących w skład Inicjatywy, przekładanie Radzie Ministrów projektów dokumentów dotyczących Inicjatywy Trójmorza.

Będą sankcje UE na Łukaszenkę? Jest wstępna zgoda ambasadorów

12.10.2020 14:13
Jest wstępna, polityczna zgoda w Unii Europejskiej w sprawie objęcia sankcjami Alaksandra Łukaszenki - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z informacji Beaty Płomeckiej wynika, że porozumienie polityczne osiągnęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów Unii na spotkaniu w Luksemburgu.