Redakcja Polska

CPK ma doradcę strategicznego. To port lotniczy z Korei Południowej

26.02.2021 15:28
Centralny Port Komunikacyjny ma doradcę strategicznego. Został nim port lotniczy Incheon obsługujący stolicę Korei Południowej - Seulu. Uroczystość odbyła się zdalnie w Warszawie i Seulu.
Audio
  • CPK ma doradcę strategicznego. Materiał Aleksandra Pszoniaka (IAR)
Koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego
Koncepcja Centralnego Portu KomunikacyjnegoCpk.pl

Koreańskie lotnisko należy do jednych z najnowocześniejszych i największych na świecie. Znajduje się w czołówce rankingów pod względem jakości obsługi pasażerów.

Koreańczycy będą się dzielić swoim doświadczeniem w budowaniu dużego portu przesiadkowego.

Pierwszym elementem współpracy jest przygotowany przez przedstawicieli lotniska Incheon raport otwierający. Zawiera on szczegółowy opis kluczowych doświadczeń nabytych przez port w ciągu 20-letniej praktyki, stanowiących punkt odniesienia przy realizacji master planu CPK. Doświadczenia te dotyczą kwestii takich jak zarządzanie operacyjne portem, integracja lotniska z koleją, etapowanie realizacji, rozwój Airport City, podejście do innowacji i zarządzanie ryzykiem. Propozycje koreańskiego lotniska będą dalej rozwijane w ścisłej współpracy z CPK. Przedstawiciele polskiej spółki poinformowali, że specjalny zespół delegowany przez zarząd koreańskiego portu już pracuje przy przygotowaniach do budowy CPK.

Według rządowych planów, pierwsi pasażerowie skorzystają z portu lotniczego w Baranowie pod koniec 2027 roku. Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie miał dwie drogi startowe o długości 4 000 metrów każda i możliwość obsłużenia do 45 milionów pasażerów rocznie.

Przepustowość CPK będzie można zwiększać poprzez kolejne inwestycje, pod które zostanie zabezpieczona rezerwa terenowa.

IAR/dad

W 2022 r. mamy poznać lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

26.02.2021 10:38
Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce - mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.

Amerykańskie Abramsy trafią do polskich wojsk pancernych?

26.02.2021 12:43
Jak donosi portal Defence24.pl , w ramach analiz rynku związanych z programem czołgu nowej generacji "Wilk", Polsce zaproponowano między innymi amerykańskie czołgi M1 Abrams. Ma to pośrednio wynikać z odpowiedzi, które zostały przesłane przez Inspektorat Uzbrojenia na zapytania serwisu. Jednym z uczestników analiz rynku jest bowiem Armia Stanów Zjednoczonych, która w trybie FMS najprawdopodobniej zaproponowała właśnie Abramsy.

Czechy wystąpiły do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z COVID-19

26.02.2021 14:49
Czeski rząd rozmawia z Polską i Niemcami o możliwościach pomocy w leczeniu pacjentów z COVID-19. W czwartek odnotowano w Czechach prawie 14,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem.