Redakcja Polska

Rozwój atomistyki w Polsce z udziałem firm z USA. Zbigniew Rau nie ma wątpliwości

11.03.2021 13:00
Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.
Zbigniew Rau
Zbigniew Rautwitter.com/@MSZ_RP

Szef polskiej dyplomacji pytany o to, czy prawa osób LGBT pojawiają się w rozmowach ze stroną amerykańską, odparł, że "są obecne, ale one nie dominują w relacjach polsko-amerykańskich".

 Podkreślał wspólnotę interesów USA i Polski przede wszystkim w obszarze obronności, współpracy w ramach NATO i Inicjatywy Trójmorza. - Polska jest w Unii Europejskiej jednym z najbardziej przekonanych obrońców jedności transatlantyckiej, postrzeganej jako gwarant jedności Zachodu - przekonywał Rau.

- Wspólne interesy sprowadzają się także do kwestii gospodarczych, chociażby w wymiarze infrastruktury energetycznej, cyberprzestrzeni, a także - co ostatnio jest dużym sukcesem w relacjach polsko-amerykańskich - atomistyce, której rozwój w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - dodał.

Wspólny front wobec Nord Stream 2 

Szef polskiej dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2 jako inwestycji, która - jak mówił - jest złym "rozwiązaniem politycznym", ponieważ dzieli NATO.

Rau zaznaczył, że w rozmowie z Blinkenem akcentował, że Nord Stream 2 oznacza nie tylko eksport rosyjskiego gazu, ale i "rosyjskiej kultury biznesowej" z "komponentem politycznej korupcji".

W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.

Umowa z Amerykanami

W październiku ubiegłego roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy ws. "współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej".

Z kolei wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin powiedział, że firmy francuskie są wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy w zakresie rozwoju krajowej energetyki jądrowej.


PAP/dad

 

Stanisław Żaryn: rosyjskie media publikują antypolski przekaz i kłamstwa na temat zakupu szczepionek

10.03.2021 15:33
Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że rosyjskie media kolejny raz publikują antypolski przekaz, szerząc kłamstwa na temat ministra obrony narodowej. "Rosyjska propaganda twierdzi, że szef polskiego MON zapowiedział zakup rosyjskiej szczepionki na COVID19" - napisał Stanisław Żaryn na twitterze, podkreślając, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nie mówił o takim zakupie, a jego wypowiedzi na ten temat zostały zmanipulowane.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken: Nord Stream 2 zagraża interesom Ukrainy oraz Polski

11.03.2021 08:09
Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Pytany o Nord Stream 2 i to, czy jego resort zamierza nałożyć dodatkowe sankcje na gazociąg, Blinken odpowiedział, że tak samo, jak prezydent Joe Biden, uważa ten projekt za "zły pomysł".

Wielka Brytania: w Izbie Gmin debata o zagrożeniach związanych z Nord Stream 2

11.03.2021 10:26
Wielka Brytania uważa Nord Stream 2 za zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i będzie podnosiła zastrzeżenia, jakie ma do tego projektu - zapewniła w środę wiceminister spraw zagranicznych Wendy Morton podczas debaty w Izbie Gmin na temat gazociągu.