Redakcja Polska

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken: Nord Stream 2 zagraża interesom Ukrainy oraz Polski

11.03.2021 08:09
Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Pytany o Nord Stream 2 i to, czy jego resort zamierza nałożyć dodatkowe sankcje na gazociąg, Blinken odpowiedział, że tak samo, jak prezydent Joe Biden, uważa ten projekt za "zły pomysł".
Audio
  • Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że administracja prezydenta Joe Bidena nadal sprzeciwia się budowie Nord Stream 2. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Anthony Blinken
Anthony BlinkenPAP/EPA/Ting Shen / POOL

Jego zdaniem gazociąg z Rosji do Niemiec "łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i zagraża sytuacji gospodarczej i strategicznej Ukrainy, a także Polski". Będziemy dalej mu się sprzeciwiać - zadeklarował.

Zgodnie z deklaracjami Blinkena Departament Stanu analizuje możliwości kolejnych sankcji i przygląda się działalności podmiotów zaangażowanych w pomoc przy budowie Nord Stream 2.

Blinken podkreślił, że urząd szefa dyplomacji sprawuje od pięciu tygodni, a Nord Stream 2, którego budowa rozpoczęła się w 2018 roku, jest ukończony w 95 proc. - Żałuję, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której rurociąg jest praktycznie ukończony - oświadczył.

Blinken w ogniu pytań

W trakcie przesłuchania w Kongresie temat Nord Stream 2 był kilkakrotnie wywoływany przez parlamentarzystów. Blinken pytany był przez nich także o politykę wobec Chin, Iranu, NATO oraz o promowanie demokracji na świecie. W kwestii relacji z Pekinem szef dyplomacji USA wezwał Chiny do zapewnienia międzynarodowej społeczności dostępu do regionu Sinciang, gdzie według Waszyngtonu trwa ludobójstwo muzułmańskich Ujgurów.

W przyszłym tygodniu Blinken i szef Pentagonu Lloyd Austin udadzą się do Japonii i Korei Płd. w pierwszą taką podróż zagraniczną. Wizyta ma być sygnałem o wzmocnieniu sojuszu wymierzonego w Chiny. Stany Zjednoczone wysyłają od kilku tygodni sygnały, że chcą zacieśnić współpracę z partnerami z tzw. grupy Quad - Indiami, Japonią i Australią.

Po wizytach w krajach Dalekiego Wschodu 18 marca w stanie Alaska dojdzie do spotkania z delegacją chińską, w którym udział wezmą Blinken i doradca Białego Domu do spraw międzynarodowych Jake Sullivan. Władze w Pekinie reprezentować będzie szef chińskiego MSZ Wang Yi i główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Yang Jiechi.


PAP/IAR/dad

Białoruś wydala polskiego dyplomatę. Polskie MSZ reaguje

10.03.2021 15:15
W najbliższym czasie Białoruś ma opuścić polski dyplomata Jerzy Timofiejuk z Konsulatu Generalnego w Brześciu. Białoruskie władze uzasadniają jego wydalenie tym, że brał udział w obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Stanisław Żaryn: rosyjskie media publikują antypolski przekaz i kłamstwa na temat zakupu szczepionek

10.03.2021 15:33
Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że rosyjskie media kolejny raz publikują antypolski przekaz, szerząc kłamstwa na temat ministra obrony narodowej. "Rosyjska propaganda twierdzi, że szef polskiego MON zapowiedział zakup rosyjskiej szczepionki na COVID19" - napisał Stanisław Żaryn na twitterze, podkreślając, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nie mówił o takim zakupie, a jego wypowiedzi na ten temat zostały zmanipulowane.

Niemcy: Meklemburgia zaostrzy przepisy na granicy z Polską

10.03.2021 16:10
Władze Meklemburgii chcą zaostrzyć przepisy dla osób podróżujących z Polski. Wjeżdżając do Niemiec będą one musiały co dwa dni przedstawić ujemny wynik testu na koronawirusa. Na przejściach granicznych w Świnoujściu-Ahlbeck i Lubieszynie-Linken mają jeszcze w tym tygodniu powstać centra testowe.