Do 2024 roku na ten cel zostanie przeznaczonych 60 milionów złotych. Jak powiedział w trakcie podpisania umowy minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, projekt zwiększy konkurencyjność przemysłową Polski. „To jest taka technologia, w której możemy być pierwsi w Europie,jedni z pierwszych na świecie. Możemy iść do przodu i tworzyć potencjał polskiej nauki, polskich inżynierów, techników w obszarze energetyki jądrowej na potrzeby badawcze”, dodał Michał Kurtyka.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał, że podpisana właśnie umowa pozwoli Polsce produkować wodór, paliwo przyszłości i troszczyć się na światowym poziomie o klimat i środowisko. "To są realne działania, które dzisiaj podejmujemy, podpisując tę umowę i cieszę się, że mogę w tym procesie uczestniczyć,”, mówił Przemysław Czarnek.
Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek zapewniał, że technologie jądrowe to przyszłość polskiego przemysłu: „Technologie jądrowe są, w moim przekonaniu, przyszłością dla Polski. To jest znakomite źródło wszelkiego typu energii i warto te technologie wykorzystywać. W wielu dziedzinach świat odjechał trochę od Polski, a w technologiach jądrowych - nie. Tu mamy cały czas szansę być w czołówce”, dodał Krzysztof Kurek.
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie ma powstać reaktor, jest jednym z największych instytutów badawczych w Polsce.
IAR/PP