Redakcja Polska

Huta Stalowa Wola z kontraktem na 28 artyleryjskich wozów

22.05.2021 14:27
Kompanijne moduły ogniowe RAK będą uzupełnione o kolejne wozy artyleryjskie. Przewiduje to podpisany w Stalowej Woli kontrakt na zakup 28 pojazdów. Chodzi o wozy amunicji oraz remontu uzbrojenia. Wykonawcą sprzętu będzie miejscowa Huta.
120 mm moździerz samobieżny RAK
120 mm moździerz samobieżny RAK Foto: Źródło: Materiały Promocyjne Huta Stalowa Wola S.A./ youtube

Kontrakt na miejscu parafował Mariusz Błaszczak. Szef MON-u zapowiedział, że zakład będzie otrzymywać następne propozycje dostaw na potrzeby armii. - Kolejne zamówienia będą tu kierowane, bo HSW produkuje dobrą broń. Wspominałem o RAK-u, ale flagowym produktem tej huty jest też armatohaubica KRAB. Ona jest już na wyposażeniu naszego wojska, ale jeszcze w zbyt małej liczbie egzemplarzy. Wojsko będzie zamawiać kolejną broń produkowaną w HSW - zadeklarował minister obrony.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 21 egz. Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) oraz 7 egz. Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (AWRU) na potrzeby modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak, a także m.in. na szkolenie instruktorów i personelu technicznego. Umowa zostanie zrealizowana w latach 2022-2024.

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia stanowią elementy kompanijnego modułu ogniowego RAK, który w docelowej konfiguracji będzie składać się z ośmiu 120 mm samobieżnych moździerzy kołowych RAK, czterech Artyleryjskich Wozów Dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak, dwóch Artyleryjskich Wozów Rozpoznania (AWR) oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego, tj.: trzech Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA), jednego Artyleryjskiego Wozu Remontu Uzbrojenia (AWRU).

Artyleryjskie Wozy Amunicyjne oparte są na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną i służą do przewozu amunicji oraz zautomatyzowanego załadunku i rozładunku amunicji.

Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia, oparte na samochodzie ciężarowym Jelcz P662D.35 z czteroosobową opancerzoną kabiną Jelcz 144 i wyposażone w kontener z niezbędnym sprzętem, służą do wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. 

IAR/PAP/dad

W rezerwacie w Wilnie - zamiast kosiarek do trawy - żywe zwierzęta

22.05.2021 13:53
W Wilnie, w rezerwacie przyrodniczym w dzielnicy Rybiszki, w którym planowane jest przywrócenie pierwotnych łąk, zostaną wypuszczone owce i kozy. Zwierzęta zastąpią kosiarki do trawy.