Redakcja Polska

Kończy się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

30.09.2021 13:30
30 września tego roku to ostatni dzień obowiązkowego dla wszystkich powyżej 18 roku życia spisu - od 1 kwietnia można to było zrobić przez internet, na infolinii spisowej lub podczas wywiadu z rachmistrzem  
Audio
  • Ostatni dzień spisu powszechnego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: pixabay.com/Domena Publiczna

Spis powszechny dostarcza bardzo istotnych informacji - na przykład o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej czy warunkach mieszkaniowych. Rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego Karolina Banaszek wyjaśnia, że zebrane dane są podstawą do innych badań statystycznych, ale przede wszystkim jest to obraz społeczeństwa. Za niedokonanie spisu grozi kara finansowa do 5 tysięcy złotych. Pierwsze, wstępne wyniki mają być opublikowane w styczniu 2022 roku.

Spis powszechny jest realizowany raz na 10 lat. Ostatni przeprowadzono w 2011 roku, natomiast pierwszy odbył się równo 100 temu, 30 września 1921 roku. Pierwszy Powszechny Spis Ludności w Polsce został przeprowadzony na całym obszarze Rzeczypospolitej, nie objęto nim natomiast terenów, które włączono w jej granice rok później, czyli części Górnego Śląska, na którym trwały powstania śląskie oraz Wileńszczyzny. Według spisu - w 1921 roku Polska liczyła ponad 25,5 miliona obywateli. Decyzja o przeprowadzeniu spisu była związana z potrzebą uzyskania przez władze państwowe danych o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju po 123 latach niewoli. W ich zdobyciu miały pomóc między innymi powołanie Głównego Urzędu Statystycznego, a następnie przeprowadzenie pierwszego powszechnego spisu ludności w Polsce. 

Obecnie zakres informacji zbieranych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

IAR/ep

 

 

Zobacz więcej na temat: Główny Urząd Statystyczny

Marek Magierowski ambasadorem w Stanach Zjednoczonych

29.09.2021 16:44
Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty.

Marcin Przydacz ws. Turowa: negocjacje mogą zakończyć się fiaskiem dla strony czeskiej

30.09.2021 10:35
Rozmowy nie będą kontynuowane w nieskończoność; jeśli polscy negocjatorzy uznają, że strona czeska nie jest zainteresowana przyjęciem dobrej oferty, ani wypracowaniem konstruktywnego rozwiązania ws. Turowa, to zakończą się fiaskiem dla strony czeskiej - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polacy chcą czystej energii

30.09.2021 11:09
Nasz kraj stoi węglem i energią elektryczną dzięki niemu wytwarzaną, ale już prawie trzy czwarte z nas uważa, że powinniśmy odchodzić od "brudnej" energetyki na rzecz przyjaznej środowisku. Mało tego, więcej niż co drugi z nas jest przekonany, że można pogodzić ekologiczną energetykę z akceptowalnymi cenami prądu - czytamy w "DGP".