Redakcja Polska

Media: USA wywierają presję na nowy rząd Niemiec z powodu Nord Stream 2

10.12.2021 09:07
Władze Stanów Zjednoczonych wywierają presję na nowy rząd Niemiec z powodu kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, głównie w kontekście obaw o możliwość rosyjskiej inwazji na Ukrainę – informuje "Die Welt".
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schrder został prezesem Nord Stream 2 AG
Kijów przypomniał, że gdy Ukraina opiera się rosyjskiej inwazji na wschodzie kraju, gdzie życie tracą kolejni Ukraińcy, b. kanclerz Gerhard Schröder został prezesem Nord Stream 2 AGshutterstock.com/T. Schneider

- Prowadziliśmy intensywne rozmowy zarówno z ustępującym, jak i z nowym niemieckim rządem na temat Nord Stream 2 w związku z możliwą inwazją - wyjaśnił po wtorkowym szczycie amerykańsko-rosyjskim Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Jak podkreślił Sullivan, prezydent Joe Biden podczas wideokonferencji ostrzegał prezydenta Rosji Władimira Putina o poważnych konsekwencjach w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nord Stream 2 ma dostarczać gaz z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy. Budowa gazociągu jest ukończona od wakacji, ale nie został on uruchomiony z powodu niedopełnienia kwestii prawnych. - Faktem jest, że obecnie gazociąg Nord Stream 2 nie działa, co oznacza, że nie może być wykorzystywany przez Putina jako karta przetargowa - ocenił Sullivan. - Teraz jest to raczej karta przetargowa dla krajów Zachodu, ponieważ jeśli Władimir Putin chce, aby gaz popłynął tym rurociągiem, może nie chcieć ryzykować inwazji na Ukrainę - dodał.

USA przeciwne Nord Stream 2

Jak przypomina "Die Welt", USA sprzeciwiają się Nord Stream 2. Jednak wiosną Biden zrezygnował z daleko idących sankcji, które mogły uniemożliwić ukończenie gazociągu, uzasadniając, że to "ze względu na Niemcy".

Według mediów, Waszyngton i Berlin zgodziły się, że NS 2 zostanie zamknięty w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "USA otrzymały odpowiednie zapewnienia ze strony niemieckiej. Jednak nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia. Nie jest również jasne, czy obydwa rządy uzgodniły definicję inwazji" - dodaje "Die Welt".

Niemcy obiecują od lipca silniejsze wsparcie dla Ukrainy. W rozmowach z USA zadeklarowały również "podjęcie działań, gdyby Rosja próbowała użyć energii jako broni lub podejmować dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie". Jak potwierdziła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, "inwazja na Ukrainę byłaby oczywiście agresywnym aktem".

Jak podkreśla "Die Welt", Republikanie próbują obecnie w amerykańskim Senacie rozszerzyć przepisy dotyczące sankcji, aby uniemożliwić uruchomienie ukończonego gazociągu. Także wśród Demokratów jest sprzeciw wobec Nord Stream 2.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Niemcy Nord Stream 2

"To nie może być instrument szantażu". Premier zdradził, o czym będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec

09.12.2021 14:48
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE. - Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził premier.

Sytuacja wokół Ukrainy tematem rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z prezydentami B9

10.12.2021 09:06
Rozmowa prezydenta USA z Władimirem Putinem oraz sytuacja wokół Ukrainy była tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z prezydentem Joe Bidenem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.