Redakcja Polska

Spadł przesył gazu z Niemiec do Polski gazociągiem jamalskim

05.01.2022 09:09
16. dzień z rzędu rurociąg jamalski, którym zazwyczaj rosyjski gaz płynie na zachód Europy, dostarcza surowiec w odwrotnym kierunku - z Niemiec do Polski. Jak wynika z danych niemieckiego operatora gazociągów Gascade, dostawy gazu na wschód znacznie spadły
Audio
  • Sekretarz stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że Polska nie musi obawiać się przerw w dostawach energii elektrycznej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneOil and Gas Photographer/ Shutterstock

W punkcie pomiarowym Mallnow na granicy niemiecko-polskiej wolumen przesyłu gazu osiągnął dziś prawie 1,7 miliona kilowatogodzin na godzinę. Tranzyt gazu na wschód znacznie spadł. Jeszcze wczoraj wskaźniki pokazywały ponad 9 milionów kilowatogodzin na godzinę.
Gazprom na razie nie jest zainteresowany tłoczeniem gazu do zachodnich odbiorców - w trakcie ostatnich aukcji nie zarezerwował mocy przesyłowych na zachód. Eksperci wskazują, że to część rosyjskiej polityki destabilizacji rynku gazu. 

Władze w Moskwie chcą w ten sposób wymusić na Zachodzie zgodę na użytkowanie gotowego już gazociągu Nord Stream 2. Ten czeka jeszcze długi proces certyfikacji w Niemczech, który może potrwać kilka miesięcy.

W ostatnich dniach Rosja ograniczyła też tranzyt gazu rurociągami biegnącymi przez Ukrainę i Słowację. Spadł on o 25 procent. 

1 stycznia rurociągiem płynęło ponad 35 milionów metrów sześciennych paliwa w ciągu doby. Od poniedziałku ilość przesyłanego surowca zmniejszyła się o 10 milionów metrów sześciennych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: gaz ziemny energetyka