Redakcja Polska

Dobra wiadomość dla Polski: KE dała zielone światło dla inwestycji gazowych i atomowych

02.02.2022 14:41
Komisja Europejska uznała gaz i atom za zielone, o co zabiegała Polska. W Brukseli oficjalnie został zaprezentowany projekt przepisów dotyczący taksonomii. Uwzględnienie energii jądrowej i gazu sprawi, że inwestycje w te źródła będą mogły otrzymać unijne dofinansowanie.
Wstępny projekt był gotowy już pod koniec grudnia, ale przez cały styczeń Komisja prowadziła konsultacje z państwami członkowskimi
Wstępny projekt był gotowy już pod koniec grudnia, ale przez cały styczeń Komisja prowadziła konsultacje z państwami członkowskimiShutterstock.com/Kletr

Wstępny projekt gotowy był już pod koniec grudnia, ale przez cały styczeń Komisja prowadziła konsultacje z państwami członkowskimi w tej sprawie. Polska od dawna mówi, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych, i dlatego zabiegała o uwzględnienie gazu i atomu w taksonomii.

Dzisiejsza propozycja Komisji toruje drogę do unijnego finansowania inwestycji gazowych czy nuklearnych. W trakcie konsultacji uwzględniono m.in. propozycje Polski dot. rezygnacji z pośrednich celów redukcyjnych dotyczących udziału gazów niskoemisyjnych i odnawialnych. Jest jeden cel: przejście na nie do końca 2035 roku.

Polscy dyplomacji zadowoleni

Polscy dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, są też zadowoleni z technicznych zapisów uwzględniających szersze zastosowanie taksonomii, dotyczących działalności firm, a nie konkretnych instalacji.

Teraz projekt trafi pod obrady państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Francji, kierującej w tym półroczu pracami Unii, zależy na szybkiej akceptacji. 

We Wspólnocie jest też grupa przeciwników. Austria, Dania, Szwecja i Holandia są przeciwne kwalifikowaniu projektów gazowych jako zielone inwestycje, Luksemburg nie chce się zgodzić na atom.


IAR/dad

Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed szybkim znoszeniem restrykcji koronawirusowych

02.02.2022 13:41
Zdaniem WHO, patogen wciąż się zmienia i nadal może być groźny. Tymczasem kolejne kraje Europy znoszą część albo całość restrykcji, mimo rosnącej liczby zachorowań.  

Polska Grupa Zbrojeniowa zaoferowała Słowacji bojowy wóz piechoty Borsuk

02.02.2022 13:54
W słowackim postępowaniu na gąsienicową wersję bojowego wozu piechoty została zgłoszona polska oferta. "Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. potwierdza przystąpienie do postępowania na nowy bojowy wóz piechoty prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Republiki Słowacji. Do postępowania zgłoszono Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk opracowany w zakładach Huta Stalowa Wola S.A. należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej" - podało PGZ.