PERUN to rakieta suborbitalna. Oznacza to, że nie wchodzi na ziemską orbitę, a po przekroczeniu wysokości około 150 kilometrów powraca na ziemię. PERUN ma 12 metrów długości, pół metra średnicy oraz waży niespełna tonę. Nazwa nawiązuje do pogańskiego władcy piorunów, została wybrana w plebiscycie w mediach społecznościowych.
Kierownik działu rakiet badawczych w firmie SpaceForest Adam Matusiewicz powiedział, że w przyszłości rakieta ma służyć jako komercyjne latające laboratorium. "Mamy do czynienia w takim locie z ustaniem wszelkich sił. Jeśli wyłączymy silniki to nic więcej się nie dzieje. Żadne siły nie działają na taki układ. No i w takim stanie nieważkości można prowadzić bardzo dużo ciekawych badań" - powiedział Adam Matusiewicz.
Choć PERUN jest o wiele mniejszy od rakiet orbitalnych, charakteryzuje się zaawansowaną technologią" - zaznaczył dyrektor firmy SpaceForest Marcin Sarnowski. "Sama struktura kompozytowa to pewna nowość. Elektronika, którą tam stosujemy jest naszym autorskim pomysłem. Samo wektorowanie ciągu w rakietowym silniku hybrydowym jest również pewnym novum. Technologicznie jesteśmy na dosyć wysokim poziomie" - podkreślił Marcin Sarnowski.
Umowną granicą kosmosu jest tak zwana linia Karmana, znajdująca się na wysokości 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi. PERUN planowo będzie mógł wynosić obiekty o masie do 50 kilogramów na wysokość około 150 kilometrów. Co ważne, rakieta dzięki specjalnym spadochronom jest w pełni odzyskiwalna i zdolna do wielokrotnego użytku.
Nim jednak PERUN wyniesiony zostanie tak wysoko czeka go lot na niższy pułap 50 kilometrów. Test planowany jest na koniec czerwca. Aktualnie poprzedza go także akcja crowdfundingowa - organizatorzy testu szukają patronów dla rakiety.
Prawdopodobnie nie będzie to pierwsza polska rakieta, która osiągnie granicę kosmosu. Eksperci uważają, że polska rakieta METEOR-2k osiągnęła linię Karmana już w 1970 roku, nie jest to jednak w pełni potwierdzone.
Z Adamem Matusiewiczem, kierownikiem Działu Rakiet Badawczych w firmie SpaceForest, o planowanym starcie rakiety PERUN, rozmawia Przemysław Pawełek.