Redakcja Polska

USA zdecydowały, że w Warszawie powstanie środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej

13.09.2023 09:39
"Planujemy, że rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym roku" – poinformowała Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Trwają ostatnie polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie utworzenia centrum szkoleniowego dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Ze strony amerykańskiej działalność centrum ma być koordynowana przez Departament Energii USA
Trwają ostatnie polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie utworzenia centrum szkoleniowego dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej. Ze strony amerykańskiej działalność centrum ma być koordynowana przez Departament Energii USAIndustryAndTravel/Shutterstock

Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej dla Europy Środkowo-Wschodniej – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Centrum powstanie w Warszawie i rozpocznie działalność w tym roku – dodała.

Szefowa resortu klimatu i środowiska przekazała, że Amerykanie zdecydowali, iż w Polsce zostanie utworzone Clean Energy Training Center. "Będzie to środkowoeuropejskie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej, które siedzibę będzie mieć w Warszawie. Planujemy, że rozpocznie swoją działalność jeszcze w tym roku" – wyjaśniła.

Dodała, że trwają ostatnie polsko-amerykańskie negocjacje ws. utworzenia tego centrum. Anna Moskwa podała, że ze strony amerykańskiej działalność centrum ma być koordynowana przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Ze strony polskiej koordynatorem ma być resort klimatu i środowiska. 

Anna Moskwa wyjaśniła, że zadaniem centrum będzie kształcenie niezbędnych kadr dla projektów jądrowych w Polsce, opartych zarówno na dużych, jak i małych reaktorach.

"Centrum będzie wspierać ofertę studiów podyplomowych, realizowane będą też specjalistyczne szkolenia dla firm funkcjonujących już na rynku. Centrum ma prowadzić również szkolenia dla osób indywidualnych, dla inżynierów, zajęcia związane z zarządzaniem projektami. Dzięki centrum tworzone będą kompetencje, jakich będziemy potrzebować przede wszystkim przy dużym atomie, ale nie tylko" – powiedziała minister.

Szefowa MKiŚ poinformowała, że w centrum szkolenia ma prowadzić m.in. Politechnika Warszawska.

Minister przypomniała, że zgodnie z harmonogramem budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ma ruszyć w 2026 roku. W 2033 r. miałby rozpocząć pracę pierwszy blok w elektrowni. W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse. 

PAP/ks

Jest zgoda na budowę pierwszej w Polsce małej elektrowni jądrowej

14.07.2023 13:21
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało zgodę na budowę przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej w Polsce. Poinformował o tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin. "Inwestycje w atom zarówno ten wielkoskalowy, jak i mały nabierają rozpędu. Duży sukces" - skomentował na Twitterze minister Sasin. Jest to decyzja zasadnicza. Tym samym KGHM ma oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. W Gdyni powstanie specjalna konstrukcja ułatwiająca realizację inwestycji

19.07.2023 17:09
Kolejny krok do budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Urząd Morski w Gdyni wybuduje konstrukcję MOLF niezbędną do powstania inwestycji w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Dzięki niej największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą morską. Umowa w tej spawie została podpisana w Warszawie przez Urząd Morski w Gdyni oraz spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Relacja korespondenta Polskiego Radia.