Redakcja Polska

Bezpieczeństwo, sojusze i siła Europy. Radosław Sikorski przedstawił cele polskiej dyplomacji

23.04.2025 18:05
Minister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie expose. Wskazał w nim cele i wyzwania polskiej dyplomacji na 2025 rok, którymi są wzmocnienie europejskich zdolności obronnych oraz utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Ostrzegł przy tym, że największym zagrożeniem dla Polski byłby rozpad wspólnoty Zachodu, podkreślając, że nasz kraj nie może pozwolić sobie na izolację.
Premier Donald Tusk (C-L) oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (C-P) wśród członków rządu na sali obrad Sejmu w Warszawie
Premier Donald Tusk (C-L) oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (C-P) wśród członków rządu na sali obrad Sejmu w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Największym zagrożeniem jest rozpad wspólnoty Zachodu - mówił minister. Dla Polski oznaczałoby to ryzyko osamotnienia w obliczu rosnących globalnych napięć i agresywnej polityki Rosji. - Nie stać nas na bezczynność ani złudzenia - podkreślał Sikorski.

W swoim wystąpieniu zadeklarował dalsze wsparcie dla Ukrainy, także militarne, zaznaczając przy tym, że Polska nie planuje wysyłania własnych wojsk. Minister zapewnił o gotowości logistycznej do wsparcia ewentualnej misji sojuszniczej.

Posłuchaj
00:53 13595993_1.mp3 Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie doroczne przemówienie poświęcone kierunkom polskiej polityki zagranicznej. Minister dużo mówił o bezpieczeństwie, o sojuszach, w których Polska musi być, i o zagrożeniach, z którymi przychodzi mierzyć się rządowi Donalda Tuska. Wystąpienia szefa MSZ wysłuchał prezydent Andrzej Duda, w sali byli też przedstawiciel

 

Minister jasno ocenił sytuację: świat stał się mniej przewidywalny, a Polska – choć silniejsza niż dwie dekady temu – nadal musi opierać swoją siłę na sojuszach. NATO i UE pozostają fundamentem naszego bezpieczeństwa. Przedstawił też konkretne liczby: przy obecnym poziomie wydatków obronnych NATO, sojusz dysponuje potencjałem nawet 17-krotnie większym niż Rosja.

Cztery filary polityki zagranicznej

Polska polityka zagraniczna opiera się na czterech kluczowych filarach. Pierwszym z nich jest wzmacnianie europejskich zdolności obronnych, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa kontynentu i uniezależnienie go od zewnętrznych gwarancji. Drugim fundamentem pozostaje utrzymywanie silnych więzi transatlantyckich, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi.

Trzeci filar to zdecydowana obrona międzynarodowego porządku opartego na prawie, w tym poszanowaniu suwerenności państw oraz zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Czwartym elementem jest konstruktywny dialog z krajami Globalnego Południa, prowadzony z szacunkiem dla ich podmiotowości i zróżnicowanych interesów.

Posłuchaj
01:00 13596100_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mówił o relacjach z Unią Europejską i polityce wobec Stanów Zjednoczonych. Rządząca koalicja przemówienie chwali, opozycja krytykuje. Krytycznie o expose w rozmowie z dziennikarzami wypowiedział się też prezydent Andrzej Duda. Materiał Sylwii Białek (IAR)

 

Odbudowanie więzi z partnerami w Europie 

Sikorski mówił też o odbudowie relacji z partnerami europejskimi, zwłaszcza Niemcami i Francją. Zapowiedział podpisanie nowego traktatu z Francją oraz wykorzystanie unijnych funduszy do rozbudowy infrastruktury obronnej (m.in. projekt "Tarcza Wschód").

Minister odniósł się także do sytuacji w Chinach i ich współpracy z Rosją. Podkreślił potrzebę konstruktywnego dialogu, ale i zachowanie stanowczości wobec naruszeń praw człowieka.

Na koniec przypomniał, że tylko wspólna Europa – zjednoczona, silna, gotowa do działania – może liczyć się w świecie, który nieustannie się zmienia. - To nie liczby tworzą rzeczywistość, ale czyny - podsumował, wzywając do współpracy ponad podziałami.

IAR/PAP/dad

Donaldowi Trumpowi spada poparcie

22.04.2025 17:07
Kolejny sondaż pokazuje spadek poparcia dla Donalda Trumpa wśród Amerykanów. Według najnowszego badania opinii publicznej większości Amerykanów nie podobają się działania wymierzone w uniwersytety i instytuty badawcze, ignorowanie przez prezydenta decyzji sądów oraz osłabianie pozycji USA na świecie.

Dyplomatyczne napięcia wokół Ukrainy. Londyńskie rozmowy pokojowe zdegradowane do niższego szczebla

23.04.2025 09:05
Nie odbędą się zaplanowane na środę w Londynie rozmowy na wysokim szczeblu dotyczące zawieszenia broni na Ukrainie. Brytyjskie władze potwierdziły wcześniejsze doniesienia prasowe, że ranga spotkania została obniżona. Zamiast zapowiadanych rozmów z udziałem ministrów spraw zagranicznych USA, Francji, Niemiec i Ukrainy, spotkanie odbędzie się w niższym składzie dyplomatycznym.

"Washington Post": administracja Trumpa rezygnuje ze ścigania rosyjskich zbrodni wojennych

23.04.2025 15:34
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rezygnuje z wysiłków na rzecz badania i ścigania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie – napisał we wtorek amerykański dziennik "Washington Post", wymieniając przykłady takich działań.