Redakcja Polska

Pokłosie uszkodzenia gazociągu Balticconnector. Litwa wzmacnia ochronę swojego terminala LNG

21.10.2023 12:30
Po uszkodzeniu podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego pływającego terminalu LNG w porcie Kłajpeda. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który "wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
Audio
  • Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs uważa, że NATO powinno rozważyć zamknięcie żeglugi na Bałtyku, jeśli okaże się, że za uszkodzeniem między innymi gazociągu Balticconnector stoi Rosja. O sprawie pisze portal łotewskiego nadawcy publicznego LSM. Materiał Kamila Zalewskiego
Pływający terminal LNG w Kłajpedzie, Litwa dysponuje także lądowym połączeniem gazowym z Polską.
Pływający terminal LNG w Kłajpedzie, Litwa dysponuje także lądowym połączeniem gazowym z Polską. Shutterstock/Vytautas Kielaitis

- Pod koniec roku będziemy mieli zdolności, które pozwolą nam monitorować różne bezzałogowe obiekty pod wodą i zarządzać tymi zagrożeniami" – poinformował Laurynas Kaszcziunas, którego cytuje agencja BNS. W piątek odbyło się posiedzenie w litewskim Sejmie, podczas którego omawiano kwestię ochrony infrastruktury krytycznej.


Posłuchaj
00:42 12618404_1.mp3 Prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs uważa, że NATO powinno rozważyć zamknięcie żeglugi na Bałtyku, jeśli okaże się, że za uszkodzeniem między innymi gazociągu Balticconnector stoi Rosja. O sprawie pisze portal łotewskiego nadawcy publicznego LSM. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Litewski polityk powiedział, że systemy bezpieczeństwa są kupowane nie tylko w celu ochrony terminalu LNG, ale także innych firm sektora energetycznego. Podkreślił, że kwestie zakupów były omawiane już wcześniej, przed uszkodzeniem gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, ale ostatni incydent przyspieszył podjęcie decyzji w tej sprawie.

- Prace trwały już wcześniej. Powtarzające się incydenty na Morzu Bałtyckim w sposób naturalny wzmacniają potrzebę zwiększenia odporności i posiadania w tym celu większej liczby narzędzi – powiedział Kaszcziunas. Dodał, że "chodzi nie tylko o większą ochronę poszczególnych firm lub obiektów, ale także całego portu w Kłajpedzie".

- Musimy myśleć o porcie w sposób kompleksowy, ponieważ jest tam nie tylko LNG, ale także inne ważne obiekty, które należy chronić - podkreślił litewski polityk.

Obawy o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej wzrosły przed kilkoma tygodniami w wyniku wycieku w gazociągu Balticconnector. Nie wyklucza się, że za uszkodzeniem gazociągu łączącego Finlandię z Estonią stoi Rosja.


PR24/PAP/dad


Szef NATO ostrzega: jeśli uszkodzenie gazociągu na Morzu Bałtyckim było umyślne, Sojusz zareaguje

12.10.2023 11:47
Jeżeli okaże się, że uszkodzenia łączącego Estonię i Finlandię podmorskiego gazociągu i kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim wynikają z umyślnego ataku, NATO zareaguje - powiedział w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Finlandia nie wyklucza udziału "podmiotu państwowego" w uszkodzenie gazociągu

12.10.2023 13:24
Finlandia nie może wykluczyć tego, że "podmiot państwowy" może być zamieszany w uszkodzenie gazociągu w Zatoce Fińskiej. Rurociąg "Balticconnector" łączący ten kraj z Estonią został uszkodzony w niedzielę.

Fiński wywiad: za aktem sabotażu gazociągu prowadzącego do Estonii może stać inne państwo

12.10.2023 08:00
Nie można wykluczyć, że za uszkodzeniem gazociągu Balticconector łączącego Finlandię z Estonią stoi "jakiś podmiot państwowy" - powiedział w czwartek szef Fińskiej Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Supo Antti Pelttari. Fińska policja zakłada, że awaria rurociągu to "poważny niszczycielski akt dywersji".