Redakcja Polska

Słowacy i Polacy apelują o całoroczne połączenia kolejowe Poprad-Muszyna

12.02.2024 14:00
W internetowej petycji Polacy i Słowacy domagają się wprowadzenia całorocznego, codziennego połączenia kolejowego między Popradem i Muszyną - powiadomiła w poniedziałek słowacka gazeta "SME". Obecnie pociągi kursują na tej linii tylko w sezonach zimowym i letnim, wyłącznie w soboty i niedzielę.
Tylko w ostatnim miesiącu 2023 roku z usług kolei skorzystało w Polsce ponad 31 mln pasażerów
Tylko w ostatnim miesiącu 2023 roku z usług kolei skorzystało w Polsce ponad 31 mln pasażerów Shutterstock/Dizfoto

Linia nazywana "Beliansky Express" została zainaugurowana w 2019 roku po prawie dziewięciu latach przerwy. Celem przywrócenia tego połączenia było ułatwienie podróży pasażerom, promocja regionów w obu krajach i ożywienie ruchu turystycznego.

Autorzy petycji nawiązali do ustaleń z posiedzenia polsko-słowackiej międzyrządowej grupy roboczej ds. transgranicznych połączeń transportowych w 2017 roku. W ocenie pomysłodawców inicjatywy zgodzono się wówczas, że po dwóch, trzech próbnych sezonach połączenie będzie codzienne i całoroczne. Uważają oni, że od 1 czerwca do 30 września br. pociągi powinny kursować codzienne, a od października jeździłyby w weekendy. Natomiast od grudnia 2024 roku lub roku następnego relacja Poprad-Muszyna miałaby już funkcjonować każdego dnia, przez cały rok.

"SME" podkreśliła, że pomysł popierają władze regionu preszowskiego na Słowacji, które są zainteresowane regularnymi połączeniami transgranicznymi. Samorząd argumentuje, że uruchomienie codziennych relacji pociągów miałoby pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny obszarów przygranicznych obu państw. Decyzja o ich wprowadzeniu nie leży jednak w kompetencji władz regionalnych.

Słowackie ministerstwo transportu, które finansuje połączenie Poprad-Muszyna, wyjaśniło w rozmowie z dziennikiem, że pociągi kursujące latem mają promować turystykę krajową, a nowe rozkłady jazdy przygotowywane są przy wykorzystaniu doświadczeń z poprzednich lat. Cytowana przez "SME" rzeczniczka resortu transportu Petra Polaczikova oznajmiła, że zwiększenie częstotliwości przejazdów zależy od rzeczywistej liczby pasażerów, ale przede wszystkim od możliwości finansowych.

Gazeta powiadomiła też, że petycja dotycząca połączeń transgranicznych wspomina także o komunikacji autobusowej, w tym o połączeniu Zakopane-Wysokie Tatry-Poprad. Według burmistrza miejscowości Vysoke Tatry (Wysokie Tatry) Jozefa Sztefaniaka trwają prace nad uruchomieniem w okresie letnim połączenia autobusowego z Polską. Samorządowcy mają też nadzieję na wprowadzeniem kursów autobusów na trasie Nowy Targ-Stary Smokowiec.


PAP/ho


"Gdańsk" w Budapeszcie – tu od dekady Węgrzy spotykają się z polską kulturą

11.02.2024 11:27
Węgrzy są otwarci na inne kultury, a zwłaszcza na polską – twierdzi Marzena Jagielska, która w lutym dziesięć lat temu założyła razem z mężem w Budapeszcie polską księgarnię z małym bistro pod nazwą "Gdańsk". Polak i Węgier to naprawdę dwa bratanki, przynajmniej dopóki nie wmiesza się w to polityka – dodaje.

Rosjanie korzystają ze Starlinków od Muska. Ukraiński wywiad przechwycił rozmowę żołnierzy

11.02.2024 14:55
Ukraiński wywiad potwierdził, że Rosjanie używają nadajników do internetu satelitarnego Starlink firmy SpaceX Elona Muska. Jako dowód podaje podsłuchaną rozmowę dwóch rosyjskich żołnierzy.

Resort rolnictwa stworzył listę firm importujących zboże z Ukrainy. Kołodziejczak: dane są "szokujące"

11.02.2024 18:54
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował w niedzielę w Morągu, że lista firm, które importowały zboże z Ukrainy jest kompletna i gotowa, a rząd będzie szukał podstaw prawnych, aby móc ją upublicznić.

Bractwo Bartne z Augustowa przekazało Swiatłanie Cichanouskiej certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO

12.02.2024 12:18
Bractwo Bartne z Augustowa przekazało w Wilnie liderce białoruskiej opozycji Swiatłanie Cichanouskiej transgraniczny certyfikat wpisu bartnictwa na listę UNESCO. Bartnictwo jest starą i zapomnianą formą pszczelarstwa leśnego. Zajmuje się nim obecnie garstka ludzi z Polski, Litwy i Białorusi.