Redakcja Polska

Francja liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji. Eksperci mówią o hipokryzji Macrona

17.04.2024 14:27
Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
Francuzi sprowadzili najwięcej rosyjskiego gazu LNG spośród wszystkich krajów Europy
Francuzi sprowadzili najwięcej rosyjskiego gazu LNG spośród wszystkich krajów EuropyShutterstock/Aerial-motion

Francja nie jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które wciąż importuje rosyjski LNG. Takich krajów jest co najmniej dziewięć, lecz to właśnie rząd w Paryżu zajmuje pierwsze miejsce w UE zarówno pod względem wolumenu importu gazu skroplonego z Rosji w br. (1,5 mln ton), jak też wzrostu wielkości tych zakupów w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym - powiadomił portal, powołując się na dane think tanku Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) z siedzibą w Helsinkach.

Jak poinformowano, trzy państwa, które zajmują kolejne miejsca na liście największych odbiorców rosyjskiego LNG - Belgia, Hiszpania i Holandia - zadeklarowały, że podejmą kroki na rzecz ograniczenia tych dostaw, ale jednocześnie podkreśliły, że wszystkie kraje UE powinny działać w tej kwestii jednomyślnie. Tymczasem Francja nie spieszy się z takimi decyzjami, ponieważ koncern TotalEnergies jest związany z rosyjskimi producentami gazu długoterminowymi kontraktami.

Francuskie udziały w rosyjskim projekcie Jamał LNG

Francuska firma energetyczna posiada 20 proc. udziałów w projekcie Jamał LNG, zarządzanym przez rosyjski koncern Nowatek. Zgodnie z warunkami umowy TotalEnergies musi nabywać z tego źródła co najmniej 4 mln gazu skroplonego rocznie do 2032 roku. Poza tym należy pamiętać, że wiodący francuski koncern, jako "potęga energetyczna", jest "bardzo, bardzo uważnie" słuchany przez władze w Paryżu - zauważyło Politico.

Rząd Francji tłumaczy, że szybka zmiana dotychczasowej sytuacji na rynku gazowym byłaby trudna nie tylko ze względu na długoterminowe zobowiązania TotalEnergies, ale także z uwagi na konieczność utrzymania niezakłóconych dostaw dla gospodarstw domowych - czytamy na portalu.

Eksperci: to hipokryzja

Francja z pewnością mogłaby zrobić więcej na rzecz europejskiej solidarności w kontekście relacji z Rosji. Trudno to zrozumieć - przyznali eksperci i dyplomaci, cytowani przez Politico.

"Nie może tak być, że Francja z jednej strony mówi, że musimy być nieprzejednani wobec Rosji, a z drugiej strony płaci jej duże pieniądze" - ocenił jeden z rozmówców serwisu z kręgów dyplomatycznych, pragnący zachować anonimowość.

Dyskusja wokół zakupów gazu przez Francję następuje w momencie, w którym Komisja Europejska rozpoczyna przygotowania do przyjęcia 14. pakietu sankcji wobec Rosji. Za wprowadzeniem zakazu importu LNG z tego państwa opowiadają się Polska i kraje bałtyckie, ale wydaje się mało prawdopodobne, by udało się przeforsować taki zapis - prognozuje Politico.

W ostatnich miesiącach prezydent Macron zaostrzył retorykę w odniesieniu do Moskwy, rezygnując - przynajmniej oficjalnie - z prób poszukiwania kontaktów dyplomatycznych z Kremlem. Pod koniec lutego francuski przywódca zadeklarował, że pokonanie Rosji jest niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa w Europie. Dodał również, że w przyszłości nie należy wykluczać wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę.


PAP/IAR/dad

Andrzej Duda z wizytą w USA. W planach spotkanie z Donaldem Trumpem

17.04.2024 09:55
Amerykański dziennik "New York Times" informuje o planowanym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. Gazeta pisze o odnowieniu relacji pomiędzy politykami, ale zwraca uwagę, że tego rodzaju spotkania są delikatne politycznie.

Delegacje MON i MAP lecą do Korei Południowej negocjować umowy zbrojeniowe

17.04.2024 11:57
Polski rząd leci do Korei Południowej negocjować podpisanie umów wykonawczych do kontraktów zbrojeniowych. Do Azji lecą pod koniec tego tygodnia wiceministrowie Marcin Kulasek z resortu aktywów państwowych oraz wiceszef resortu obrony Paweł Bejda. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że do Korei lecą też przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Rosjanie porywają ukraińskie dzieci. Ponad 160 odnaleziono w Niemczech

17.04.2024 13:36
Na terytorium Niemiec odnaleziono 161 ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję. Udało się to dzięki współpracy służb ukraińskich i niemieckich.