Redakcja Polska

Amerykanie o projekcie elektrowni jądrowej w Polsce: idzie zgodnie z planem

15.09.2024 14:12
Firmy Westinghouse i Bechtel, amerykańscy partnerzy Polaków przy budowie ich pierwszej elektrowni jądrowej potwierdzają, że projekt idzie zgodnie z planem. Amerykanie dodają, że Polska zrobiła wyraźny postęp w tworzeniu łańcucha dostaw na potrzeby atomu. Do końca 2025 roku ma zostać wybrany m.in. dostawca turbin z Francji, Niemiec, Japonii lub Korei Południowej.
Mix energetyczny oparty na atomie i OZE wydaje się być najbardziej korzystnym dla Polski.
Mix energetyczny oparty na atomie i OZE wydaje się być najbardziej korzystnym dla Polski.Shutterstock/ Wirestock Creators

Prezes Westinghouse Patrick Fragman podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie stwierdził, że projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wykazuje „wyraźny postęp w obszarze inżynierii i projektowania, a także przy tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce”. – Znaleźliśmy już setki potencjalnych dostawców, a nawet zaczęliśmy składać pierwsze zamówienia – powiedział.

Prezes Bechtela Craig Albert potwierdził, że prace projektowe toczą się zgodnie z harmonogramem i budżetem. Dodał, że jego firma prowadzi rozmowy z wieloma firmami o współtworzeniu łańcucha dostaw na potrzeby elektrowni. Zdaniem Alberta, cały projekt zbliża się do szeregu krytycznych momentów, takich jak podpisanie kontraktu EPC na budowę oraz złożenie zamówień na najważniejsze elementy elektrowni. – Do końca tego roku powinien również zostać wybrany dostawca turbin. W grę wchodzą dostawcy z Francji, Niemiec, Japonii i Korei Południowej – zapowiedział prezes Bechtela.

Polski projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe, spółkę Skarbu Państwa, która odpowiada za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Pierwsze trzy reaktory w amerykańskiej technologii AP1000, czyli jednostki generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów, zostaną postawione w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim. Pierwszy beton pod AP1000 ma zostać wylany w 2028 roku. Według zapowiedzi rządu, premierowy reaktor na Pomorzu rozpocznie pracę w 2035 roku, a kolejne jednostki wystartują w rocznych odstępach.


PAP/ho

Sprowadzone z Polski żubry pomagają w walce z pożarami w Portugalii

15.09.2024 12:00
Żubry sprowadzone podczas tegorocznych wakacji z Polski do Portugalii zostały włączone w projekt przeciwdziałania częstym w tym kraju pożarom lasów i łąk - podał zarząd organizacji ekologicznej Rewilding Portugal, która jest inicjatorką tej akcji.

Polska walczy z żywiołem. W Czechach stan "ekstremalnej powodzi"

15.09.2024 08:15
Polska jest przygotowana dużo lepiej do walki z żywiołem niż była w 1997 i 2010 roku - zapewnił w sobotę premier Donald Tusk podczas konferencji w Nysie.