Redakcja Polska

Wojsko Polskie otrzyma satelity rozpoznawcze. Część danych o kontrakcie - tajna

13.05.2025 18:45
Agencja Uzbrojenia zawrze kluczową umowę na dostawę nowoczesnego systemu satelitów rozpoznawczych dla Wojska Polskiego. Kontrakt zostanie podpisany w środę w Warszawie przez konsorcjum, które tworzą polsko-fińska firma ICEYE oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1.
Ilustracja satelity na orbicie okołoziemskiej
Ilustracja satelity na orbicie okołoziemskiejShutterstock/olivier.laurent.photos

Uroczystość podpisania dokumentu odbędzie się o godzinie 9 w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz wiceszefów resortu – Pawła Bejdy i Cezarego Tomczyka.

Zgodnie z umową, wojsko otrzyma nowoczesne zdolności rozpoznawcze, dzięki satelitom wyposażonym w radary z syntetyczną aperturą (SAR). Technologia ta umożliwia generowanie obrazów powierzchni Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości, również w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak silne zachmurzenie. Satelity będą krążyły po orbicie heliosynchronicznej (SSO), zapewniając regularne obserwacje powierzchni Ziemi z takim samym oświetleniem słonecznym przy każdym przelocie.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie ujawnia dokładnej liczby satelitów objętych nowym kontraktem, jednak zapewnia, że wraz z wcześniej zakupionymi systemami umożliwi to krótkie odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi obserwacjami wybranych obszarów.

Kolejna kosmiczna umowa

Jest to kolejny krok Polski w rozwijaniu narodowych zdolności w zakresie satelitarnych systemów obserwacji Ziemi. Pod koniec 2022 roku MON podpisał już umowę z Airbus Defence and Space na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych oraz stacji odbiorczej, które od 2027 roku zapewnią dane obrazowe z dokładnością do 30 cm. Polska korzysta także z danych francuskiej konstelacji satelitów Pleiades Neo oraz włoskiego programu Cosmo-SkyMed, dysponującego radarami SAR.

Pozyskanie własnych satelitów zapewnia Polsce znacznie większą swobodę w zakresie zarządzania zadaniami realizowanymi przez te urządzenia oraz gromadzenia danych istotnych dla bezpieczeństwa narodowego.

Za zarządzanie i ochronę systemów satelitarnych odpowiada powołana w czerwcu 2024 roku Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS), której zadaniem jest również monitorowanie sytuacji w przestrzeni kosmicznej.

ICEYE, będące jednym z partnerów konsorcjum, jest światowym liderem w dziedzinie satelitów SAR, dostarczającym dane w niemal rzeczywistym czasie. Firma współpracuje z kluczowymi partnerami, w tym z Centrum Sytuacyjnym NATO oraz Ministerstwem Obrony Ukrainy. Jej współzałożyciel Rafał Modrzewski pochodzi z Katowic, a sama firma, choć pierwotnie planowana w Polsce, powstała ostatecznie w Finlandii.

IAR/PAP/dad

Unijne sankcje wobec Rosji. Projekt 17. pakietu już w państwach członkowskich

07.05.2025 08:18
Rozszerzona ma być czarna lista osób, firm oraz instytucji z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie.

Parlament Europejski a rachunki za gaz. Polska propozycja przyjęta

08.05.2025 14:52
Parlament Europejski poparł zmianę przepisów o magazynowaniu gazu, by rachunki obywateli Unii Europejskiej nie rosły.

Szefowa KE: jesteśmy gotowi na nowe sankcje, jeśli Rosja naruszy zawieszenie broni

10.05.2025 15:30
Również prezydent USA Donald Trump wezwał w czwartek do 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni, grożąc sankcjami za nieuszanowanie rozejmu

Połowa gruntów pod budowę lotniska CPK jest już wykupiona

12.05.2025 14:06
Spółka CPK dysponuje już połową gruntów potrzebnych do budowy nowego lotniska i części węzła kolejowego. W związku z programem przeprowadzono już ponad pięćset transakcji i zakupiono ponad tysiąc dziewięćset działek o łącznej powierzchni ponad 1850 hektarów. Do Programu Dobrowolnych Nabyć na terenie lotniska zgłoszonych jest 95 procent budynków mieszkalnych i 88 procent gruntów.