Redakcja Polska

Po wyborach w USA polityka energetyczna raczej niezmienna wobec UE i Polski

04.11.2020 14:11
Bez względu na to, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych polityka energetyczna raczej nie ulegnie zmianie - przewiduje w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik. To jest bardzo ważne w kontekście Nord Streamu 2, któremu sprzeciwia się między innymi Polska i amerykańskich sankcji nałożonych na europejskie firmy uczestniczące w tej inwestycji. 
Audio
  • Wybory w USA. Ekspert: polityka energetyczna niezmienna wobec UE i Polski. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich, ich zwycięzca będzie musiał być zaprzysiężony. Ceremonia odbędzie się w styczniu 2021 roku
Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich, ich zwycięzca będzie musiał być zaprzysiężony. Ceremonia odbędzie się w styczniu 2021 rokuPAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Restrykcje, choć nie zablokowały gazociągu, to znacznie utrudniły jego budowę i pokrzyżowały plany sfinalizowania inwestycji w tym roku. Nord Stream 2 nie podoba się Amerykanom, podobnie krytykowali oni pierwszą nitkę Gazociągu Północnego, a wcześniej, w latach 70. także Gazociąg Jamalski - przypomniał Wojciech Jakóbik. Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl podkreślił, że amerykańskie sankcje wobec Nord Streamu 2 były ponadpartyjną inicjatywą Demokratów i Republikanów, pokazującą, jakie są długofalowe amerykańskie interesy w Europie Środkowo-Wschodniej. - To przede wszystkim ograniczanie wpływów Rosji i wzmacnianie sojuszników, na przykład Polski, poprzez uniezależnianie ich od gazu i ropy z Rosji wykorzystywanych przez Kreml do celów politycznych - dodał redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że polityka energetyczna, polityka wobec Rosji nie zależy od lokatora Białego Domu, ale od tego, jak zachowuje się Rosja, a Rosjanie nie zmienili swojego zachowania. - Nadal okupują Krym, nadal prowadzą wrogą działalność na rzecz zwiększenia wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym z wykorzystaniem narzędzi energetycznych na czele z bronią gazową - powiedział Wojciech Jakóbik, dodając, że najlepszym tego przykładem jest właśnie projekt Nord Stream 2.

IAR/dad