Jak powiedział lwowski przewodnik Taras Protsak, zabezpieczenia nie uchronią zabytków przed bezpośrednim trafieniem, ale sprawdzą się świetnie jako zapora przed falą uderzeniową. Workami z piaskiem i blachą otoczone są wszystkie z najważniejszych lwowskich zabytków. - Władze miasta starają się okryć grubą folią przeciwogniową pomniki Neptuna, Diany, Amfitryty, czy Adonisa, które są wpisane na listę UNESCO - powiedział Taras Protsak.
Zdaniem wielu mieszkańców miasta taka ochrona to również wkład o wolność Ukrainy i Lwowa. Taras Protsak zaznaczył, że to walka o zachowanie wielowiekowej historii miasta. Trzeba walczyć na różnych frontach, również na froncie kultury. Trzeba ratować nasze zabytki, które przetrwały nawet II wojnę światową - mówił.
00:28 11664286_3.mp3 Zdaniem wielu mieszkańców miasta taka ochrona to również wkład o wolność Ukrainy i Lwowa. Taras Protsak zaznaczył, że to walka o zachowanie wielowiekowej historii miasta (IAR)
Przewodniczka po Lwowie Zofia Tkaczenko przyznała, ze nie wyobraża sobie miasta w ruinie, jednak cały czas się z tym liczy. W momencie, w którym Zofia udzielała wypowiedzi dla Polskiego Radia, we Lwowie zawyły syreny alarmowe. - Proszę sobie wyobrazić miasto, które ma ponad 700 lat, ratusz, wszystkie te piękne kamienice są zniszczone. To jest jakiś koszmar" - powiedziała Zofia Tkaczenko.
00:29 11664286_2.mp3 Przewodniczka po Lwowie Zofia Tkaczenko przyznała, ze nie wyobraża sobie miasta w ruinie, jednak cały czas się z tym liczy. W momencie, w którym Zofia udzielała wypowiedzi dla Polskiego Radia, we Lwowie zawyły syreny alarmowe (IAR)
Rosjanie kilkukrotnie bombardowali okolicę Lwowa, rakiety spadły między innymi na podmiejskie lotnisko oraz skład paliwa. Alarmy przeciwlotnicze we Lwowie odzywają się co najmniej kilka razy na dobę.
IAR/dad