"Według półrocznej oceny wydatków obronnych, ich udział w PKB na koniec roku osiągnie poziom około 2,4 proc. Wydatki będą składać się ze środków budżetowych zaplanowanych na obronność oraz środków pozabudżetowych pochodzących z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych" - podał resort w komunikacie. Zaznaczono, że planowany do osiągnięcia wskaźnik znacznie przekracza minimalne wymagania NATO wynoszące 2 proc. PKB, co stawia Polskę wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego - jeśli chodzi o wydatki na zbrojenia.
"Poziom 2,4 proc. PKB na obronność, który jest planowany do osiągnięcia na koniec roku, zakłada także wzrost PKB Polski ujęty w szacunkach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 8 czerwca br." - wskazano.
3 procent PKB na obronność
MON przypomniał też, że ustawa o obronie ojczyzny zakłada wzrost wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB od przyszłego roku. "Nowe przepisy wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, takich jak możliwość emisji obligacji" - podkreślił resort.
Ustawa o obronie ojczyzny została przygotowana przez resort obrony, a jej inicjatorem był wicepremier ds. bezpieczeństwa, szef PiS Jarosław Kaczyński.
Okres planowania
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.
W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB - w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB już w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".
Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.
PAP/dad