Redakcja Polska

Rozwój programu PILICA+. Polska podpisała kontrakty na nowoczesną broń przeciwlotniczą

28.04.2023 13:48
Kolejny krok w programie PILICA+. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A PILICA - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony narodowej M. Błaszczak: każda jednostka WP będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt
Minister obrony narodowej M. Błaszczak: każda jednostka WP będzie wyposażona w nowoczesny sprzętTwitter/mblaszczak

"Kolejny krok w programie PILICA+. Podpisano umowy na dostawę wyrzutni iLauncher i pocisków CAMM oraz przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich PSR-A PILICA. To skokowy wzrost możliwości rażenia celów powietrznych i zwiększenie zdolności polskiej obrony powietrznej" - napisał Mariusz Błaszczak na Twitterze.

PILICA i PILICA+ to przeciwlotnicze systemy bardzo krótkiego zasięgu - ich zadaniem jest zwalczanie m.in. dronów, śmigłowców, samolotów czy pocisków manewrujących na dystansie do 5 km; służą do ochrony np. lotnisk czy zgrupowań wojsk, a także m.in. osłony baterii Patriot systemu WISŁA.

Jak informuje brytyjski koncern MBDA, który jest stroną kontraktu, polski system rakietowo-artyleryjski bardzo krótkiego zasięgu będzie wzmocniony samonaprowadzającymi rakietami CAMM. PSR-A Pilica to polski przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo krótkiego zasięgu. W skład każdej jednostki ogniowej systemu PSR-A Pilica wchodzą 2 armaty automatyczne kalibru 23 mm oraz 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Piorun.

Pierwszy seryjny zestaw tego typu przekazano do służby w marcu ubiegłego roku, wcześniej, od 2020 r., w użyciu były zestawy prototypowe.

Jak wskazuje Agencja Uzbrojenia, system PILICA+ będzie obejmował elementy PSR-A PILICA, czyli: stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i transportowe, które zostaną uzupełnione o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i radary BYSTRA, a w dalszej kolejności także armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system do zwalczania dronów.

Brytyjskie pociski CAMM, wyrzutnie iLauncher

Pociskami rakietowymi używanymi w tym systemie będą właśnie brytyjskiej produkcji pociski CAMM, wystrzeliwane z wyrzutni iLauncher.

W komunikacie Agencji Uzbrojenia doprecyzowano, że chodzi o dwie umowy. Pierwsza z nich zawarta została między AU a brytyjskim koncernem MBDA UK Ltd., a jej przedmiotem jest dostawa 44 wyrzutni iLauncher i kilkuset pocisków rakietowych CAMM oraz sprzętu towarzyszącego. Wartość zamówienia wynosi ok. 10 mld zł netto (ok. 1,9 mld funtów).

Druga umowa zawarta została między AU a Konsorcjum PGZ-PILICA+, w którego skład wchodzi m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, Zakłady Mechaniczne Tarnów, PIT-RADWAR, PCO S.A., Jelcz, MESKO, a także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. Umowa przewiduje pozyskanie na potrzeby polskiego wojska 22 przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) PILICA, w tym 1 zestawu szkolnego.

Jak wskazuje AU, wartość zamówienia wynosi ok. 3 mld zł brutto i obejmuje również dostosowanie zamówionych wcześniej, a obecnie dostarczanych zestawów do standardu PSR-A PILICA+. Dostawy mają być realizowane w latach 2025-2029.


PAP/IAR/dad

Marek Wałkuski wziął córkę do pracy. Gdy Nina chciała zadać pytanie Bidenowi, ten zaprosił ją do Gabinetu Owalnego

28.04.2023 09:35
W USA w czwartek 27 kwietnia obchodzony był dzień, w którym tradycyjnie zabiera się swoje dzieci do pracy, by mogły zobaczyć, czym zajmują się rodzice. Nie inaczej było w przypadku dziennikarzy relacjonujących na co dzień wydarzenia w Białym Domu, w tym także korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego. Dla jego córki wydarzenia przyjęły niecodzienny obrót i zaowocowały niespodziewaną przygodą.

Nocne rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

28.04.2023 11:18
Liczba ofiar nocnego ostrzału Humania w obwodzie czerkaskim wzrosła do 20. Wśród zabitych są dzieci. Rosjanie wystrzelili na terytorium Ukrainy ponad 20 rakiet. Atakowali też za pomocą dronów. W wyniku ataków ucierpiały także inne miasta. Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej troje dzieci z Humania i Dniepra. W drugim z tych miast pocisk zabił trzyletnią dziewczynkę i młodą kobietę, prawdopodobnie matkę dziecka.

W 2008 roku Niemcy i Francja zablokowały Ukrainę w drodze do NATO. "Putin to wykorzystał"

28.04.2023 12:33
Podczas szczytu NATO w Bukareszcie w 2008 r. Francja i Niemcy zablokowały Ukrainę i Gruzję na drodze do członkostwa w Sojuszu. – Putin to wykorzystał i zaatakował Gruzję, później Ukrainę. Gdyby posłuchano wtedy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielce prawdopodobne, że Rosja nie odważyłaby się zaatakować tych państw – powiedział w programie #Jedziemy” w TVP Info szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz.