Sprzed Kościoła Akademickiego Świętej Anny wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. Po raz 39. pielgrzymi przejdą kilkaset kilometrów zanim dojdą do Częstochowy na Jasną Górą, aby 15 sierpnia wziąć udział w Uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymce towarzyszy hasło „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Na Jasną Górę, w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, wyruszyła także 28. Pielgrzymka Ordynariatu Polowego. To około 500-ciuset osobowa grupa żołnierzy i ich rodzin, z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowacji. Tworzą ją żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, straży ochrony kolei oraz pracownicy krajowej administracji skarbowej.
Polacy stanowią 20 procent chrześcijan pielgrzymujących w Europie i 5 procent na świecie. Jasna Góra jest najpopularniejszym miejscem wędrówek. W lipcu dotarły tam już m.in. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, Pielgrzymka Kawalerii Konnej, 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, Pielgrzymka Biegowa z Bytowa czy też polsko-czeska pielgrzymka z Zaolzia. Obok Jasnej Góry popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń.
Ojcowie paulini podają, że w 2018 r. przybyło na Jasną Górę 4,3 mln pielgrzymów z ponad 80 krajów. W 200 ogólnopolskich pielgrzymkach uczestniczyło 834 tys. osób. W tym roku na Jasną Górę ruszyły już pielgrzymki m.in. Bydgoska, Podlaska, Białostocka, Rzeszowska, Sandomierska i Szczecińska
Również w serwisach społecznościowych trwa akcja Polska Pielgrzymuje. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na trasę pielgrzymki, łączą się duchowo z pątnikami. Dzięki relacjom, zdjęciom czy nagraniom wideo umieszczanym na Twitterze, Facebooku i Instagramie mają szansę poczuć pielgrzymkową atmosferę i włączyć się do modlitwy.
Tradycja pielgrzymowania w chrześcijaństwie sięga czasów starożytnych. W Polsce za pierwszą pielgrzymkę uważa się w 1000 roku podróż cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Na Jasną Górę zorganizowane grupy przybywają od XV wieku. Pierwsza pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 roku, kiedy to po odrestaurowaniu Obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy. Z kolei tradycja pielgrzymek z Warszawy sięga 1711 roku.
IAR/PAP/ep