Redakcja Polska

Pątnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Wyruszyły warszawskie pielgrzymki

05.08.2019 13:35
Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna to jedna z wielu pielgrzymek, które w sierpniu chcą dotrzeć na Jasną Górę. Wyruszyła także 28. Pielgrzymka Ordynariatu Polowego
Audio
  • Sierpniowe pielgrzymki na Jasną Górę - relacja Ewy Plisieckiej
Klasztor Jasnogórski
Klasztor JasnogórskiFoto: Wikipedia/Domena Publiczna/autor AW58

Sprzed Kościoła Akademickiego Świętej Anny wyruszyła Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna. Po raz 39. pielgrzymi przejdą kilkaset kilometrów zanim dojdą do Częstochowy na Jasną Górą, aby 15 sierpnia wziąć udział w Uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymce towarzyszy hasło „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Na Jasną Górę, w ramach Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, wyruszyła także 28. Pielgrzymka Ordynariatu Polowego. To około 500-ciuset osobowa grupa żołnierzy i ich rodzin, z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Słowacji. Tworzą ją żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, straży ochrony kolei oraz pracownicy krajowej administracji skarbowej.

Polacy stanowią 20 procent chrześcijan pielgrzymujących w Europie i 5 procent na świecie. Jasna Góra jest najpopularniejszym miejscem wędrówek. W lipcu dotarły tam już m.in. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, Pielgrzymka Kawalerii Konnej, 14. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa, Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska, Pielgrzymka Biegowa z Bytowa czy też polsko-czeska pielgrzymka z Zaolzia. Obok Jasnej Góry popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń.

Ojcowie paulini podają, że w 2018 r. przybyło na Jasną Górę 4,3 mln pielgrzymów z ponad 80 krajów. W 200 ogólnopolskich pielgrzymkach uczestniczyło 834 tys. osób. W tym roku na Jasną Górę ruszyły już pielgrzymki m.in. Bydgoska, Podlaska, Białostocka, Rzeszowska, Sandomierska i Szczecińska

Również w serwisach społecznościowych trwa akcja Polska Pielgrzymuje. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na trasę pielgrzymki, łączą się duchowo z pątnikami. Dzięki relacjom, zdjęciom czy nagraniom wideo umieszczanym na Twitterze, Facebooku i Instagramie mają szansę poczuć pielgrzymkową atmosferę i włączyć się do modlitwy.

Tradycja pielgrzymowania w chrześcijaństwie sięga czasów starożytnych. W Polsce za pierwszą pielgrzymkę uważa się w 1000 roku podróż cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Na Jasną Górę zorganizowane grupy przybywają od XV wieku. Pierwsza pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 roku, kiedy to po odrestaurowaniu Obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono go z Krakowa do Częstochowy. Z kolei tradycja pielgrzymek z Warszawy sięga 1711 roku.

IAR/PAP/ep