Redakcja Polska

Polscy żołnierze 75 lat temu nieśli wolność Holandii

31.08.2019 11:00
Parada statków, pokaz lotniczy, wystawa, spotkanie z weteranami - tak wygląda inauguracja obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Niderlandów spod okupacji niemieckiej
Audio
  • Holandia - 75 lat temu polscy żołnierze nieśli wolność [posłuchaj]
1 Dywizja Pancerna pod. dowództwem. gen. Maczka
1 Dywizja Pancerna pod. dowództwem. gen. Maczka fot.Vikipedia .

Na uroczystość zostali zaproszeni między innymi przedstawiciele państw alianckich, które pomagały w wyzwalaniu Holandii. Polscy żołnierze odegrali istotną rolę. Nasz kraj reprezentuje wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński

Uroczystości nazwane „75 lat Wolności” zorganizowano w mieście Terneuzen, wyzwolonym przez 1.Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Miasto jest położone nad rzeką Skaldą, gdzie jesienią 1944 roku stoczona została bitwa, która utorowała drogę do odzyskania wolności przez Holandię. W tej bitwie najważniejszą role odegrali Kanadyjczycy ale wcześniej siła polskiego natarcia zmusiła Niemców do odwrotu, a „Maczkowcy” zajęli dwa kluczowe miasta - Terneuzen i Axel. 

Wśród weteranów dziś zaproszonych jest porucznik Alojzy Jedamski, który uczestniczył w walkach frontowych z Niemcami na terenie Holandii i Belgii. Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się około 14.30 w teatrze, gdzie weterani zostaną powitani przez premiera Holandii. Następnie na Placu Wolności przedstawiciele krajów alianckich zapalą płomień solidarności i wolności. Później odbędzie się parada morska, w której weźmie udział polska jednostka ORP Poznań. Odbędą się też pokazy spadochroniarskie i lotnicze zostanie również otwarta wystawa „Labirynty Wolności”. 

W części polskiej jest między innymi ekspozycja o szlaku bojowym generała Stanisława Maczka a na niej archiwalne zdjęcia, fragmenty pamiętników, listy. Jest też mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscowościami wyzwolonymi przez 1.Dywizję Pancerną generała Maczka. Są również filmy archiwalne z tamtych czasów, z między innymi z przywitania przez ludność cywilną polskich wyzwolicieli.

IAR/ks