Redakcja Polska

Polak z Oksfordu wśród kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki

07.10.2019 11:30
Pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim Polak prof. Artur Ekert jest wymieniany jako jeden z kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - podała szwedzka agencja prasowa TT, powołując się na zestawienie amerykańskiej firmy Clarivate Analytics.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne shutterstock/superjoseph

Według agencji TT, prof. Ekert jest jednym z kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki, której laureat zostanie ogłoszony we wtorek w Sztokholmie, z uwagi na dużą liczbę naukowych cytowań. Naukowiec miałby zostać doceniony przez komitet noblowski za "pracę nad technologiami informatycznymi, w tym kryptografią kwantową".

Fizyk prof. Artur Ekert jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórcą nowej dziedziny, jaką jest kryptografia kwantowa. Od końca lat 80 XX wieku związany jest z Uniwersytetem Oksfordzkim.

Innym wymienianym przez agencję TT potencjalnym laureatem Nagrody Nobla z fizyki jest Amerykanin Tony Heinz z Uniwersytetu Stanforda. Mógłby on zostać nagrodzony za "wkład w zrozumienie działania nanomateriałów, takich jak grafen i nanorurki węglowe".

Medyczny nobel

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzyma w tym roku trzech naukowców. William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe i Gregg Semenza zostali wyróżnieni za odkrycia dotyczące tego, jak komórki dopasowują się do dostępnego im tlenu.

Nagroda, potocznie nazywana "Noblem z medycyny", w rzeczywistości była opisana w testamencie fundatora jako wyróżnienie z "fizjologii lub medycyny". Laureata lub laureatów wybiera zgromadzenie profesorów Instytutu Karolinska w Solnie pod Sztokholmem - uniwersytetu medycznego, jednego z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych.

Laureat z dziedziny chemii

W środę komitet noblowski ogłosi laureata Nagrody Nobla z chemii. Jak pisze TT, na jej otrzymanie szansę mają Duńczyk Morten Meldal oraz Niemiec Rolf Huisgen "za badania nad syntetyczną chemią organiczną". Ich prace przyczyniły się do powstania nowych, użytecznych związków chemicznych.

TT przypomina, że im częściej dany naukowiec jest cytowany przez innych, tym większe znaczenie mają jego badania. Komitety noblowskie wskazując laureata biorą pod uwagę jednak także inne czynniki, w tym przełomowość odkrycia oraz jego wpływ na rozwój ludzkości.

Nominacje do nagród Nobla, których wartość w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro), pozostają tajne przez 50 lat.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Nobel fizyka