Leon Szeptycki zarządzał rodzinnym majątkiem Szeptyckich położonym we wsi Prylbyczi (Przyłbice), nieopodal Jaworowa, w obwodzie lwowskim. Leon Szeptycki był najmłodszym bratem zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi Grecko-Katolickiej – Andreja Szeptyckiego. Leon mieszkał i pracował w rodzinnym majątku do czasu wtargnięcia we wrześniu 1939 roku władzy sowieckiej, kiedy jego oraz żonę Jadwigę rozstrzelali mordercy z NKWD. Sowieckie dokumenty dotyczące okoliczności zbrodni nie zachowały się.
Metropolita Andrej Szeptycki miał czterech braci, jeden z nich, Klymentij został grecko-katolickim zakonnikiem – studytą, a trzech innych pozostało przy polskiej tożsamości rodziców: Stanisław był generałem Wojska Polskiego, Aleksander i Leon – właścicielami ziemskimi.
Postać metropolity Adreja Szeptyckiego oraz jego rodziny pozostaje w kręgu zainteresowań pracownika naukowego Oddziału Folklorystyki Instytutu Kultury Ludowej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie, dr Jewhena Lunia, który od połowy lat 90-tych bada tradycję przekazu ludowego w XX wieku na Ukrainie.
Dr Jewhen Lunio nagrał wspomnienia mieszkańców wsi Prylbyczi (Przyłbice) o tragicznej śmierci Leona Szeptyckiego. Inny brat metropolity Andreja Szeptyckiego został zamordowany przez Niemców w 1940 roku. Syna Leona i Jadwigi Szeptyckich o imieniu Andrzej NKWD rozstrzelało w Katyniu. Jednak większość z ośmiorga dzieci Leona i Jadwigi przeżyło. Dziś ród Szeptyckich liczy ponad stu przedstawicieli, większość z nich mieszka w Kanadzie oraz w Polsce.
O zbrodni NKWD dr Jewhen Lunio opowiedział Halinie Łeskiw. Tłumaczenie z języka ukraińskiego Andrzej Rybałt.