Redakcja Polska

W Bredzie rozpoczynają się obchody 75. rocznicy wyzwolenia miasta

26.10.2019 10:22
Ostatni żyjący żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka uczestniczą w kilkudniowych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy w Holandii
Audio
  • W Bredzie rozpoczynają się obchody 75. Rocznicy wyzwolenia miasta [posłuchaj]
Ceremonia na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym, w ramach uroczystości rocznicowych wyzwolenia Bredy
Ceremonia na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym, w ramach uroczystości rocznicowych wyzwolenia BredyPAP/Andrzej Lange

Wydarzenie uczczą ostatni żyjący "Maczkowcy", którzy odwiedzą groby poległych kolegów pochowanych na polskich cmentarzach. Oddadzą też hołd legendarnemu dowódcy, który zgodnie z ostatnią wolą spoczął wśród swoich żołnierzy. Wizytę organizuje po raz kolejny Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na prośbę weteranów wojennych.

Jak powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zdobycie Bredy po bitwie z Niemcami 29 października 1944 roku było jedną z najważniejszych operacji militarnych 1. Polskiej Dywizji Pancernej. "Wizyta w Bredzie ma o tym przypomnieć" - dodał minister.

"Chcemy wraz z weteranami wojennymi przypomnieć Europie o naszym ogromnym wkładzie w jej wolność, w wyzwolenie Europy 75 lat temu" - mówił Jan Józef Kasprzyk. "To kolejne miejsce w tym roku, w którym będziemy chcieli wspólnie z weteranami 1. Dywizji Pancernej zawołać: Europo, swoją wolność zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi, Europo, nie możesz nigdy o tym zapomnieć" - dodał. 

Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że generał Stanisław Maczek i jego żołnierze słynęli z tego, że nie przegrali żadnej bitwy. "Świadczy to zarówno o geniuszu dowódcy generała Maczka, ale również o świetnym wyszkoleniu i ogromnym poświęceniu żołnierzy dywizji, którzy nieśli wolność Europie, idąc do Polski. Wyzwalali Europę mając świadomość, że przywracają ład, który został podeptany brutalną napaścią Niemiec Narodowo-socjalistycznych na Polskę w 1939 roku, a później w kolejnych miesiącach i latach na inne kraje Europy Zachodniej. Wierzyli, że wrócą do wolnej Polski. Tak się niestety nie stało" - mówił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Do Bredy przyjechały także Polki wyzwolone w 1945 roku przez "Maczkowców" z obozu w Oberlangen, do którego trafiło ponad 1700 uczestniczek Powstania Warszawskiego.
Uroczystości zorganizowane przez lokalne władze są wyrazem wdzięczności mieszkańców Bredy za poświęcenie polskich żołnierzy. Dzisiaj delegacja odwiedzi Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy pod Bredą, a następnie złoży kwiaty przy tablicy poświęconej żołnierzom 1. Dywizji Pancernej.
Główne obchody 75. Rocznicy wyzwolenia Bredy odbędą się 29 października. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda oraz król Niderlandów Wilhelm-Aleksander.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Stanisław Maczek