Podczas warsztatów "Dzieci mają prawo być takie, jakie są – Janusz Korczak a prawa dziecka" poprowadzonych przez prof. Karla Garnitschniga oraz pedagog Irmi Novotny z Austriackiego Towarzystwa Korczakowskiego uczestnicy, w tym studenci i uczniowie, starali się poznać nie tylko historię działalności Janusza Korczaka na rzecz praw człowieka, a w szczególności praw dziecka, ale również jego motywację do ryzykowania i poświęcania własnego życia dla ratowania dzieci. Warsztatom towarzyszyła wystawa Polska i Konwencja o prawach dziecka – spuścizna Janusza Korczaka", przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z okazji 30. rocznicy jej przyjęcia.
- Wdrażanie praw człowieka możliwe jest tylko wtedy, gdy są realizowane z postawy szacunku i uznania wobec innych. W tym duchu lekarz, pedagog i pisarz, Janusz Korczak, jako pierwszy wprowadził prawa dziecka w swojej "Republice dzieci". W pamięci o nim chcemy pogłębić świadomość praw człowieka, a w szczególności praw dziecka - podkreślił prof. Karl Garnitschnig.
- To wielkie wyróżnienie dla nas, że po raz kolejny Instytut Polski w Wiedniu może się włączyć we współpracę z Austriackim Towarzystwem im. Janusza Korczaka na rzecz promocji dorobku wybitnego polskiego pedagoga – powiedział Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu. - Miejsce, w którym odbywają się warsztay, jak i międzynarodowe sympozjum jest symboliczne. KL Mauthausen i KL Gusen są symbolami zagłady i pogardy dla ludzkiej wartości. KL Gusen to miejsce zbrodni dokonanych na tysiącach niewinnych osób, w tym tysiącach Polaków, którzy stanowili największą spośród grup narodowościowych, jakie zginęły w obozie – dodał Rafał Sobczak.
W tym roku tematem przewodnim sympozjum przeprowadzonego przez Region Świadomości Mauthausen, Gusen i St. Georgen była dyskryminacja. Podczas kilku dni w formie warsztatów, dyskusji, koncertów, spotkań autorskich oraz odwiedzin miejsc pamięci w tym byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych KL Mauthausen i KL Gusen poruszano temat różnych form dyskryminacji.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu