Redakcja Polska

Powstańcy styczniowi spoczęli na wileńskiej Rossie

22.11.2019 16:47
Zakończyła się ceremonia pogrzebowa powstańców styczniowych w Wilnie. Uczestnicy zrywu spoczęli w przygotowanej dla nich kaplicy-panteonie na Cmentarzu na Rossie. W uroczystościach wzięli udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przedstawiciele Białorusi, Ukrainy i Łotwy, a także ludzie, którzy oddają hołd bohaterom powstańczego zrywu.
Audio
  • Zakończyła się ceremonia pogrzebowa powstańców styczniowych w Wilnie. Materiał Karola Surówki (IAR)
Wnoszenie trumien do kaplicy na Cmentarzu na Rossie
Wnoszenie trumien do kaplicy na Cmentarzu na Rossie Fot.: PAP/Piotr Nowak

Po południu w wileńskiej Katedrze została odprawiona pogrzebowa msza święta, po której prezydent Andrzej Duda powiedział, że powstanie styczniowe było skierowane przeciwko imperium rosyjskiemu. Spotkaliśmy się pod znakiem Orła Białego, Pogoni i Świętego Michała Archanioła. Godłami Polski, Litwy i Rusi, które widnieją na pieczęci Rządu Narodowego - powiedział polski prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że w osobach kilkunastu przywódców i uczestników powstania styczniowego, którzy dzisiaj zostali ponownie pochowani, składany jest hołd wszystkim uczestnikom zrywu z lat 1863-64.

Prezydent Gitanas Nauseda w swoim przemówieniu nawiązywał do hasła powstańców "Za Naszą i Waszą Wolność". - Możemy też życzyć wolności innym narodom, którym wciąż jej brakuje - oświadczył. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicami Wilna pod Ostrą Bramę, a stamtąd na cmentarz na Rossie. W centralnej kaplicy odbyła się ceremonia pochówku. Oddano też salwy honorowe.

Szczątki uczestników i przywódców powstania styczniowego zostały odnalezione przez archeologów w 2017 roku na Górze Zamkowej, zwanej też Górą Giedymina, w Wilnie. Wśród odnalezionych są: Wincenty Konstanty Kalinowski - przywódca powstania na Litwie oraz dowódca powstańczych oddziałów na Żmudzi - Zygmunt Sierakowski. Ich tożsamość potwierdzono przy zastosowaniu badań medycznych, antropologicznych i genetycznych. Wiadomo jednak, że na Górze Zamkowej zostało pochowanych 21 osób. Dotychczas nie udało się odnaleźć szczątków księdza Stanisława Iszory.

Powstanie styczniowe było wielkim zrywem narodowo-wyzwoleńczym Polaków przeciwko Rosji. Wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Pomimo klęski militarnej, umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

IAR/dad

Wilno: pożegnanie powstańców styczniowych. Ceremonia z udziałem władz

22.11.2019 10:47
W Katedrze Wileńskiej rozpoczęła się msza święta pogrzebowa przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. W uroczystościach biorą udział prezydenci Litwy i Polski, a także przedstawiciele Białorusi, Ukrainy i Łotwy.

Niezależne białoruskie media transmitują uroczystości z Wilna

22.11.2019 12:04
Pochówek powstańców styczniowych w Wilnie wywołał duże zainteresowanie niezależnych białoruskich mediów i znacznie mniejsze państwowych. Do stolicy Litwy przybyło wielu znanych białoruskich polityków opozycyjnych, ludzi kultury, ale również delegacja Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku.

W Wilnie otwarto wystawę „Artur Grottger. Lituania. Powstanie Styczniowe na Litwie 1863-1864“

22.11.2019 13:11
W przeddzień uroczystości pochówku prochów przywódców oraz uczestników Powstania Styczniowego na Starej Rossie, Litewskie Muzeum Sztuki we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Instytutem Historii Litwy oraz Instytutem Polskim w Wilnie otworzyło wystawę „Lituania” Artura Grottgera, która jest pokazywana na Litwie po raz pierwszy oraz zorganizowało dyskusję „Powstanie Styczniowe 1863-1864 w litewskiej, polskiej i białoruskiej pamięci historycznej”.