Redakcja Polska

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że TSUE przekroczył swoje kompetencje

05.05.2020 16:16
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny we wtorkowym orzeczeniu uznał, że Europejski Bank Centralny EBC naruszył niemiecką konstytucję, skupując obligacje państwowe.
Audio
  • W rozmowie z Polskim Radiem europoseł Jacek Saryusz-Wolski podkreślił, że unijne instytucje muszą działać w granicach i na podstawie prawa, a jeśli wychodzą poza nie, wtedy mogą wkraczać Trybunały Konstytucyjne państw członkowskich, w tym także ten z Polski (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Africa Studio

W listopadzie zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przeciwny wyrok zezwalający na taki zakup. Wtorkowa decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że po raz pierwszy niemieccy sędziowie uznali, iż TSUE przekroczył swoje kompetencje.

Media zgodnie uznały wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego za przełomowy, po raz pierwszy bowiem dobitnie zostało potwierdzone, że instytucje Unii Europejskiej przekroczyły swoje kompetencje i nie mogą bezkrytycznie decydować o wszystkim. Odczytując uzasadnienie wyroku, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle powiedział, że w tym wypadku decyzje organów Unii Europejskiej były sprzeczne z prawem i nie mają one w Niemczech mocy prawnej.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny już w 2009 roku postawił wyraźnie granice kompetencyjne Unii Europejskiej. W ówczesnym wyroku Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że niemiecki parlament musi mieć więcej do powiedzenia od instytucji europejskich w ważnych dla kraju i jego obywateli kwestiach. Do najważniejszych z nich sędziowie zaliczyli kwestie związane z prawem karnym, wymiarem sprawiedliwości, policją, wojskiem, podatkami, sprawami socjalnymi, religią i prawem rodzinnym.

Saryusz-Wolski: ważne orzeczenie z punktu widzenia Polski

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest ważne z punktu widzenia Polski.

W rozmowie z Polskim Radiem eurodeputowany podkreślił, że unijne instytucje muszą działać w granicach i na podstawie prawa, a jeśli wychodzą poza nie, wtedy mogą wkraczać trybunały konstytucyjne państw członkowskich, w tym także ten z Polski. - Tam, gdzie dotąd i Komisja Europejska, i TSUE wykraczały poza kompetencje Unii, a mam na myśli i kwestie migracji, i kwestie wymiaru sprawiedliwości, to tę granicę mogą zakreślać i uchylać decyzje trybunału konstytucyjnego, i dotyczy to również polskiego Trybunału Konstytucyjnego - europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Dodał, że "nie ma powodu, by Trybunał niemiecki miał takie prawo kontroli, a polski nie, w sprawach, które Polski dotyczą". Podkreślił, że musi być wytyczona granica. Zdaniem polskiego eurodeputowanego, gdyby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej mógł wykraczać poza kompetencje, to mógłby też pisać traktaty z naruszeniem zasady podziału władz.

Komentarz do orzeczenia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego zamieścił też na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Napisał, że z werdyktu wynika, że o treści Traktatów decydują państwa członkowskie, nie organy Unii Europejskiej i że państwa mają prawo do kontroli tych organów. "Rezygnacja z tego uprawnienia prowadziłaby do niekontrolowanego rozszerzenia ich kompetencji i de facto do zmiany traktatów" - napisał wiceminister Jabłoński.


IAR/dad

Piotr Naimski o Baltic Pipe: koronawirus nie zatrzyma budowy

05.05.2020 10:07
Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej minister Piotr Naimski podkreśla, że epidemia koronawirusa nie zakłóci budowy gazociągu Baltic Pipe. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że 30 kwietnia Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z włoską firmą Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Oznacza to rozpoczęcie budowy rurociągu z Norwegii do Danii, a następnie na polskie wybrzeże.

Białoruś planuje defiladę w dobie koronawirusa. WHO zaniepokojone

05.05.2020 10:31
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła zaniepokojenie w związku z planowaną na 9 maja defiladą wojskową w Mińsku. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że – mimo epidemii – odwołanie Parady Zwycięstwa nie jest możliwe.

Premier Morawiecki w ukraińskich mediach: od solidarności zależy ludzkie życie

05.05.2020 12:00
Świat stoi dziś w obliczu globalnej pandemii; od tego, czy zdołamy zademonstrować solidarność i współpracować, zależy ludzkie życie - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule zamieszczonym we wtorek na ukraińskim opiniotwórczym portalu Dzerkało Tyżnia.

Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów

05.05.2020 13:47
Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów w technologie cyfrowe. Firma zawała z Operatorem Chmury Krajowej strategiczną umowę partnerską. Zakłada ona między innymi powstanie w Polsce data center Microsoft, czyli centrum przetwarzania danych - pierwszego takiego centrum w Europie Środkowo-Wschodniej.