Redakcja Polska

#StopFakeNews. Rusza kolejna odsłona akcji informacyjnej rządu

09.05.2020 16:24
"Internet jest pełen nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa. Wciąż pojawiają się nowe, dlatego rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat COVID-19" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolscePAP/Tytus Żmijewski

CIR w komunikacie podało, że w ramach akcji, w krótkich materiałach wideo ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban będzie obalał kolejne mity związane z koronawirusem.

Wśród tych mitów wymieniono m.in. takie, że technologia 5G odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa, że taktyka zbiorowej odporności jest skuteczna, czy to że koronawirus został wywołany przez wielkie korporacje, żeby mogły one zarabiać na szczepionkach.

Prof. Horban ma się też odnieść do doniesień, że obostrzenia polegające na izolacji społecznej są bezpodstawne i mają ograniczyć naszą wolność; że koronawirus jest wszędzie: długo utrzymuje się na metalach, na papierze, na plastiku.

CIR wymienił też inne pojawiające się mity związane z koronawirusem: noszenie maseczki powoduje, że wdychamy własne bakterie i zwiększamy ryzyko zachorowania; lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany; promienie słoneczne leczą koronawirusa; zwierzęta domowe umierają na koronawirusa i zarażają ludzi; ibuprofen szkodzi ludziom zakażonym koronawirusem; śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem jest znacznie niższa niż się oficjalnie podaje.

Weryfikujmy źródło informacji

CIR apeluje jednocześnie, aby zawsze sprawdzać źródło informacji. "Wszystkie materiały wideo będą dostępne na oficjalnych profilach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Facebook, Youtube oraz Twitter. Zachęcamy do śledzenia" - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl, zwłaszcza: www.gov.pl/koronawirus , www.gis.gov.pl oraz www.premier.gov.pl , a także oficjalne kanały społecznościowe: kancelarii premiera, resortu zdrowia oraz GIS.

PAP/IAR/dad

550 mln zł na wsparcie służby zdrowia z funduszy unijnych

09.05.2020 12:07
465 milionów złotych z tej kwoty już przekazano do dyspozycji szpitalom, pozostała ma trafić do nich w przyszłym tygodniu

Polak i Ukrainiec uczcili pamięć polsko-ukraińskiego braterstwa broni z 1920 roku

09.05.2020 12:59
Paweł Bobołowicz i Dmytro Antoniuk uczcili pamięć tych, którzy w roku 1920 bronili Polski i Ukrainy przed bolszewikami. Z własnej inicjatywy wybrali się w wyprawę po miejscach bitew Polaków i Ukraińców z najeźdźcą ze wschodu. Wszędzie palili znicze w barwach sojuszniczych – białe i czerwone, błękitne i żółte.