Polscy misjonarze niosą pomoc w prawie 100 najbiedniejszych krajach świata. W niektórych z nich szczególnie teraz - w czasie pandemii koronawirusa – sytuacja jest dramatyczna. Brak testów, mało środków ochrony osobistej oraz niska świadomość zagrożenia - tak sytuację w Afryce, związaną z pandemią, opisują polscy misjonarze.
W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Papieskie Dzieła Misyjne uruchomiły zbiórkę na fundusz solidarnościowy z krajami misyjnymi dotkniętymi COVID-19. Do odpowiedzi na apel zachęca Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji biskup Jerzy Mazur. Najbardziej cierpią mieszkańcy najbiedniejszych regionów Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii – ocenia ksiądz Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych.
Kościół katolicki w Polsce prowadzi około 180 projektów w krajach misyjnych. Są to są szkoły, ośrodki zdrowia, placówki oświatowe, kaplice, kościoły i punkty katechetyczne.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło kampanię wsparcia „Maseczka dla misjonarza”. Jej celem jest wsparcie misjonarzy w takich krajach, jak Syria, Palestyna czy Boliwia. To niektóre z krajów, które w czasie pandemii koronawirusa znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji – mówi koordynator akcji, ksiądz Paweł Antosiak
Do polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio od polskich misjonarzy docierają informacje o braku pożywienia w następstwie epidemii. Fundacja na swojej stronie www.medycynamisjach.org uruchomiła zbiórkę pieniędzy, które przekaże do najbardziej potrzebujących ośrodków misyjnych – informuje prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska
Spośród 2000 polskich misjonarzy, 730 pracuje w Afryce, najbiedniejszym kontynencie świata. Polacy posługują też w Ameryce Łacińskiej, są obecni w Azji i w Oceanii.
IAR/ep