Redakcja Polska

NATO: Solidarność inspiracją dla wszystkich pragnących wolności

31.08.2020 16:47
„Solidarność jest inspiracją dla wszystkich pragnących wolności” - napisała na Twitterze rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Audio
  • NATO - Solidarność inspiracją dla wszystkich pragnących wolności [posłuchaj]
Source:
Source: twitter.com/PLinNATO

Oana Lungescu zamieściła zdjęcie pomnika w postaci logotypu Solidarności stojącego na terenie kwatery głównej NATO w Brukseli.

Rzecznik NATO napisała na Twitterze, że 40 lat temu powstał w Polsce niezależny związek zawodowy, który odegrał kluczową rolę w upadku komunistycznego bloku. „Dziś Solidarność pozostaje inspiracją dla wszystkich pragnących wolności, a jego kultowe logo stoi dumnie przed kwaterą główną NATO” - dodała Oana Lungescu. Kilkumetrowy pomnik ma zostać w przyszłym tygodniu uroczyście odsłonięty. 

„Solidarność - polska specjalność międzynarodowa” - pod takim tytułem ukazał się artykuł wiceministra MSZ Pawła Jabłońskiego w węgierskim dzienniku Magyar Hírlap.

Polska pamięta pomoc udzielaną nam w latach 80. dlatego dziś, kiedy mamy możliwość niesienia wsparcia innym, stawiamy "Solidarność" za wzór i ideę, tak aby i inne narody, jak my w przeszłości, nie czuły się same w starciu z niesprawiedliwością - pisze Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że w nowych okolicznościach powstałych po wybuchu pandemii ważna stała się międzynarodowa solidarność i chęć do pomocy tym, którzy są w potrzebie. Jak napisał, przerwane zostały łańcuchy dostaw, które dotychczas traktowaliśmy jako nienaruszalny pewnik, a funkcjonujący od lat model globalizacji okazał się niestabilny. Na znaczeniu zaczęły ponownie zyskiwać suwerenność narodowa i zdolność do ochrony własnych obywateli - nawet za cenę zerwania dotychczasowych mechanizmów globalnej współpracy.

Zdaniem Jabłońskiego COVID-19 wystawił społeczeństwa, instytucje i narody na wielką próbę solidarności. Podkreślił, że po ostatnich kilku miesiącach widać, że Polska przeszła ją pomyślnie. Jako przykład podał zorganizowanie akcji LOTdoDomu oraz misje polskich zespołów medycznych, które wspierały walkę z pandemią we Włoszech, USA, Kirgistanie czy Tadżykistanie. 

O udzielonej Polsce pomocy przez Zachód w latach osiemdziesiątych napisał, że "w czarną noc stanu wojennego ta pomoc była niezbędna dla funkcjonowania demokratycznej opozycji i działania »Solidarności«. Realna wartość tej pomocy była znacznie większa niż jej czysto materialny wymiar - bo dzięki temu nasz naród czuł, że nie został sam w walce z komunistycznym reżimem". Wiceminister dodał, że obecnie to samo mogą odczuwać narody, które Polska wspiera pomocą humanitarną w walce z pandemią COVID-19.

Artykuł ukazał się z okazji czterdziestej rocznicy Sierpnia '80, wcześniej został opublikowany w tygodniku Wszystko Co Najważniejsze.

IAR/ks