Redakcja Polska

"Tagesspiegel": prześladowani przez III Rzeszę mają prawo do tzw. emerytury gettowej

15.12.2020 09:45
Tysiące ofiar prześladowań w czasach III Rzeszy może mieć prawo do niemieckiej emerytury, ponieważ były izolowane i przetrzymywane, nawet jeśli nie musiały mieszkać w formalnych gettach, takich jak w Warszawie czy Łodzi - poinformował dziennik "Tagesspiegel".
Życie codzienne w getcie warszawskim
Życie codzienne w getcie warszawskimnac.gov.pl

Jak ogłosił rząd federalny w odpowiedzi na interpelację lewicowej poseł Ulli Jelpke, Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (DRV) jest obecnie w trakcie wdrażania nowszego orzeczenia.

W wyroku z 20 maja Federalny Sąd ds. Socjalnych w Kassel orzekł, że ofiary nazistowskie, które musiały żyć w warunkach getta, czyli nie mogły opuszczać miejsca przymusowego pobytu i musiały tam pracować, choć formalnie nie przebywały na terenie getta, mają prawo do tzw. emerytury gettowej. Termin "getto", którym DRV posługiwał się przy wdrażaniu ustawy z 2002 r., jest zbyt wąski i musi zostać rozciągnięty na porównywalne sytuacje - orzekł Sąd.

5500 wniosków do ponownego rozpatrzenia

Zdaniem poseł Jelpke Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne musi ponownie rozpatrzyć 5500 wniosków o przyznanie emerytury, wcześniej odrzuconych, ponieważ ofiary nie były przetrzymywane w getcie rozumianym jako teren ograniczony murem czy innym ogrodzeniem.

Według Ministerstwa Pracy ponowne sprawdzanie wniosków rozpoczęło się w listopadzie. Nie jest jednak jasne, ile osób może naprawdę na tym skorzystać: wielu uprawnionych mogło już umrzeć, a ich spadkobiercy mogą nie wiedzieć, że oni również mają prawo do pieniędzy, do których byliby uprawnieni ich krewni.

To "zdecydowanie dobra wiadomość, że DRV przeprowadza teraz nowy przegląd z własnej woli" - skomentowała Jelpke i podkreśliła, że powinno to zostać zrobione "szybko i z możliwie największą życzliwością". - Każdy, kto był prześladowany przez nazistowski reżim i nie otrzymał jeszcze emerytury za swoją pracę, musi w końcu ją dostać, bez dalszych "ale" i "jeśli" - powiedziała Jelpke dziennikowi "Tagesspiegel".


PAP/dad

Minister ds. europejskich nie ma wątpliwości: Polska suwerenność została umocniona

15.12.2020 08:12
Polska suwerenność została umocniona bez ponoszenia kosztów; niewiele osób w polskiej polityce potrafiłoby to zrobić tak skutecznie jak premier Mateusz Morawiecki - mówi dla "Super Expressu" minister ds. UE Konrad Szymański, który towarzyszył premierowi w Brukseli podczas szczytu UE.

"To wspaniałe uhonorowanie ciężkiej pracy". PolskieRadio.pl z Nagrodą Srebrnego BohaterONa 2020

15.12.2020 06:30
Zespół portalu PolskieRadio.pl pod kierownictwem dyrektora Krzysztofa Kossowskiego otrzymał nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020 w kategorii "Dziennikarz" za przygotowanie narracyjnego portalu internetowego na temat jednej z najważniejszych bitew w historii świata - Bitwy Warszawskiej.

Elektorzy wybrali Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych

15.12.2020 08:58
Zgodnie z oczekiwaniami Kolegium Elektorów wybrało w poniedziałek na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Demokratę Joe Bidena, a Kamalę Harris na wiceprezydent. Do ich zaprzysiężenia dojdzie 20 stycznia.